Před měsícem vyšel článek o dvou řidičích pizzerií, kteří byli v jeden týden kontrolováni policisty a oba měli být pod vlivem drog. O prvním případu nás informovala policie, o druhém pak městská policie. Naším zjišťováním v terénu jsme pak zjistili, že první řidič jezdil pro Pizza Bossi a druhý pro Pizza Májovka.
Poté, co článek vyšel, se nám ozvali oba řidiči a oba shodně uvedli, že drogy nikdy neberou a cítí se poškozeni. Dokonce řidiče z Májovky známe osobně z jiného případu a my sami můžeme potvrdit, že jde o slušného člověka.
Oběma mužům jsme slíbili, že si od policie vyžádáme výsledky následných testů a budeme informovat, jak testy dopadly.
Slib plníme, zjistili jsme výsledky a oběma mužům i jejich zaměstnavatelům nyní patří veřejná omluva. Policii opravdu selhaly testery a laboratoř u obou vyloučila jakýkoli výskyt zakázaných látek.
Policie nám uvedla, že v případě z 18. března byla použita sada Drugtest na detekci návykových látek, která ukázala přítomnost kokainu, muž byl vyzván, aby se podrobil lékařskému vyšetření, spojenému s odběrem krve a moči, což také dobrovolně učinil. Odebrané vzorky byly podrobeny zkoumání a výsledek zněl, že tyto látky nebyly zjištěny a proto byl případ odložen s tím, že se přestupek skutečně nestal.
Druhý případ o pár dní později pak měl zcela stejný průběh, vyjma toho, že muže kontrolovali strážníci Městské policie Plzeň a tester ukázal pozitivitu na pervitin, samozřejmě ale také chybně.
Zeptali jsme se odborníka na to, jak je tohle možné a bylo nám vysvětleno, že bohužel ve velmi výjimečných případech se opravdu může stát, že tato sada ukáže pozitivní výsledek i když je kontrolovaná osoba tzv. čistá. Není to tím, že by osoba například něco špatného snědla či vypila, ale závadou samotného testeru, kde jsou naneseny látky, které mají s drogou kontrastovat. Během výroby tam mohou nanést mikroskopicky více či méně dané látky a přístroj pak ukáže špatný výsledek.
Dle mých informací jsou tyto testy používány x tisíckrát ročně a případy chybné detekce jsou maximálně v desítkách případů. Policie o tom ví a řeší to tak, že kontrolovaná osoba s pozitivním výsledkem se pak vždy ještě musí podrobit vyšetření v laboratoři, kde je již chyba zcela vyloučena.
Námi popisovaný případ dvou chyb za týden by tedy mohl ukazovat na chybnou sérii, ale jde pouze o dohad.