O případu ekologické havárie na Klatovsku způsobené nevhodným a protizákonným převážením dvou tisíc litrů motorové nafty v nádrži na přívěsném vozíku osobního vozu jsme informovali včera.
Bohužel se ale nejedná o jedinou nehodu tohoto typu v kraji. V sobotu kolem druhé hodiny odpoledne došlo k velmi podobné nehodě i v serpentinách v Plasích, kde se řidiči v zatáčce na vozíku převrátila tisícilitrová IBC nádrž s motorovou naftou.
Když na místo dorazili hasiči a policisté, vozidlo se zde již nenalézalo. V průběhu likvidace stovek litrů vyteklé nafty pomocí velkého množství sorbentu musela být silnice uzavřena a řidiči museli použít objízdnou trasu.
Na místo byl přivolán i pracovník odboru životního prostředí.
Policisté mezitím pátrali po vozidle a řidiči, který je za vzniklou spoušť zodpovědný. "Přijali jsme oznámení o naftě vyteklé na silnici a provedeným šetřením bylo zjištěno, že v levotočivé zatáčce došlo k převrácení tisícilitrové nádrže převážené na přívěsném vozíku za vozidlem Volkswagen Touran," popsala tisková mluvčí policie s tím, že policisté také zjistili, že vozidlo řídil muž narozený v roce 1951.
Policie se případem dále zabývá, šetří k jaké škodě došlo a zda bylo poškozeno životní prostředí. Policisté se mimo toho zabývají i řidičovým ujetím od dopravní nehody.
Klatovsko - muž způsobil ekologickou havárii
Pachatel přišel o 80.000 a pokuta může jít do milionů
Vzhledem k současné situaci, kdy mimo jiného dochází i k raketovému vzestupu ceny pohonných hmot, se mnoho lidí rozhodlo se připravit a před dalším zdražením se zásobit. Na čerpací stanice tak lidé přijíždí nejen s kanystry, ale i s nádržemi na tisíce litrů nafty (viz první dvě fotky), jejichž převoz bez náležitých dokumentů a školení řidiče ale odporuje zákonu.Tisková mluvčí policie nám na dotaz uvedla, že pro osobní potřebu je možno přepravovat pouze 240 litrů pohonných hmot v šedesátilitrových nádobách.
Na Klatovsku již kvůli výše uvedenému porušení zákona došlo k vážné ekologické havárii.
Třiatřicetiletý muž si v pátek odpoledne do plastové nádrže na přívěsném vozíku za vozem Hyundai natankoval 1925 litrů nafty za přibližně 80 tisíc korun a vydal se na cestu k domovu, náklad ale špatně zajistil. V půl čtvrté odpoledne v Myslovicích mu nádrž při průjezdu pravotočivou zatáčkou z vozíku spadla a prorazila se. Většina uniklé nafty ze silnice natekla do kanalizace, kterou se jí bohužel velké množství dostalo do Domažlického potoka, do požární nádrže v Myslovicích a poté i do rybníka v lokalitě U Cihelny.
Muž nepochopitelně celou věc nijak neřešil, prázdnou nádrž naložil a z místa odjel.
K Myslovicím po oznámení úniku nafty vyjelo několik jednotek hasičů, kteří zahájili likvidaci uniklého paliva. Zatímco ze silnice naftu pomocí sorbentu šlo odstranit relativně snadno, v potoce museli hasiči vztyčit norné stěny a použít sorpční hady. Nejnáročnější částí zásahu byla ale likvidace několik centimetrů silné naftové skvrny o rozměrech přibližně 20 na 7 metrů na hladině rybníka. Ten je těžko přístupný a hasiči tak museli veškeré vybavení na břeh nanosit ručně a barely s odpadem pak také ručně odnášet k vozidlům.
Likvidace probíhala celý víkend, hasiči na místě zasahují ještě v době vydání článku a všemi prostředky se snaží bránit dalšímu šíření nafty po proudu Domažlického potoka. Likvidaci komplikuje usazování nafty v březích a mokřadech kolem toku a hlavně zamrzlá hladina, pod kterou se naftová skvrna po proudu přesunuje.
"Ke snížení následků této události jsme nasadili již více než 80 pytlů sorbentu na zachycování ropných látek z vodní hladiny a velké množství sorpčních rohoží. Zásah stále trvá a my postupně sbíráme sorbent z vodní hladiny a vyměňujeme nasáklé sorpční rohože," uvedl tiskový mluvčí hasičů.
Mezitím se policistům podařilo řidiče, který celou ekologickou havárii způsobil, vypátrat. Třiatřicetiletý muž se poté k činu doznal. "Policisté obdrželi informaci o události v půl sedmé večer, zahájili pátrání a zjistili vozidlo i řidiče se jim podařilo v obci na Kolinecku.
Při šetření dopravní nehody policisté zjistili, že k úniku nafty z nádrže docházelo již 1 300 metrů před pádem a znečištění bylo zjištěno i v délce 600 metrů za místem nehody," uvedla tisková mluvčí policie s tím, že se policisté nehodou dále zabývají.
Výše škody je nyní předmětem šetření a případem se krom policistů zabývá i příslušný odbor životního prostředí Klatovské radnice. Podle toho by pachateli v rámci přestupku proti Vodnímu zákonu hrozil postih od dvou do pěti milionů korun, vše ale nasvědčuje tomu, že případ naplní kvalifikaci trestného činu a bude se jím zabývat soud, který může uložit daleko vyšší postih. Této, pro pachatele horší variantě, nasvědčuje i fakt, že případ si již převzali kriminalisté, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení.
Foto dva různé případy:
1, 2 - lidé tankují například do IBC nádrží
3 - 8 likvidace uniklé nafty u Myslovic