Složité období v souvislosti s pandemií koronaviru doléhá na nás všechny a pro mnohé vyvstává řada problémů, jejichž řešení je nad jejich síly. Ať už se jedná o ztrátu zaměstnání, problémy s podnikáním, nebo jiné problémy.
Jak některé z nich řešit a na co máte v současné situaci vlastně právo, je v záplavě informací složité dohledat a my jsme pro Vás proto ve spolupráci s Advokátní kanceláří Cink a partneři připravili krátký seriál, který by Vám mohl přinést odpovědi a hlavně vám pomoci.
Seriál: Koronavir a bezplatná právní pomoc
- Díl - OSVČ - vydán včera
- Díl - Zaměstnanci - vydán dnes
- Díl - Online vysílání - právníci odpovídají na Vaše dotazy - proběhne ve středu 2. prosince 18 h
2. díl Zaměstnanci
V souvislosti s epidemií způsobenou virem COVID-19 má mnoho lidí problémy v zaměstnání. Zaměstnavatelé se ve snaze co nejvíce ušetřit uchylují k propouštění, snižování mezd a někdy dokonce zaměstnancům zakazují vybírat si dovolenou. V souvislosti s tím se množí dotazy, na co mají zaměstnanci v době korona krize nárok a co všechno si vůči nim může zaměstnavatel dovolit. Abychom pomohli našim čtenářům, obrátili jsme se na Mgr. Michaelu Bednárikovou z advokátní kanceláře CINK a partneři, s.r.o., která nám odpoví na nejčastější dotazy.
Paní magistro, na co mají nárok zaměstnanci, kteří přijdou v době korona krize o zaměstnání?
Mnoho zaměstnavatelů propouští zaměstnance s odůvodněním, že kvůli přijatým opatřením pro ně nemají práci.
I v době nouzového stavu je ovšem nutné postupovat dle pracovněprávních předpisů. Výpověď musí být písemná a výhradně z důvodů obsažených v zákoníku práce. Zaměstnavatel má zároveň v některých případech zákaz dát zaměstnanci výpověď, například v průběhu čerpání mateřské a rodičovské dovolené, nebo v době, kdy je zaměstnanec na ošetřovném či na nemocenské. Propuštěný zaměstnanec pak má nárok na odstupné ve výši jedné až dvanácti měsíčních mezd, kdy rozhodná je délka trvání pracovního poměru a konkrétní výpovědní důvod.
Problematice výpovědí jsme se již věnovali i v rámci článku Jak se bránit výpovědi z práce - 11 tipů a triků od zkušených právníků na našich www stránkách.
Může zaměstnavatel jednostranně snižovat mzdy?
U zaměstnanců, jejichž mzda je určena pracovní smlouvou či kolektivní smlouvou, může dojít ke změně výše mzdy pouze na základě dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Naproti tomu u zaměstnanců, kteří mají mzdu stanovenou vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem, může zaměstnavatel změnit výši mzdy jednostranně, tedy bez ohledu na souhlas zaměstnance.
Jaké nároky mají zaměstnanci, pokud jsou na ošetřovném?
Zaměstnanci mají aktuálně po dobu trvání mimořádných opatření vlády nárok na ošetřovné ve výši 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu z platu či ze mzdy, přičemž minimální výše je 400,- Kč. Rodiče se přitom mohou na ošetřovném střídat, ovšem zaměstnanci v pracovním poměru, kteří pracují pouze z domova, na ošetřovné nárok nemají.
A co dělat v případě, že zaměstnavatel nemá pro zaměstnance dost práce?
Mnoho podniků muselo svou činnost omezit nebo zcela přerušit, a zaměstnavatelé tak často nemohou zaměstnancům přidělovat práci. V takovém případě se jedná o překážku na straně zaměstnavatele a zaměstnanec má nárok na náhradu mzdy.
Výše náhrady se odvíjí od konkrétního důvodu, v případě výpadku dodávky surovin je nárok na náhradu mzdy ve výši 80 % a v ostatních případech, tedy například v případě uzavření provozovny nebo pozastavení objednávek, pak 100 % průměrného výdělku. Zaměstnavatel přitom může zavést tzv. částečnou nezaměstnanost z důvodu snížené poptávky po službách nebo omezení odbytu zboží, kdy v takovém případě je nárok snížen na 60 %.
Paní magistro, mohou zaměstnanci, kteří potřebují pomoci s nějakým pracovněprávním problémem využít Vašich služeb?
Určitě, s ohledem na to, že se pracovnímu právu věnuji již řadu let, v současné době se na mě obrací řada zaměstnanců, kterým je například ze strany zaměstnavatelů tvrzeno, že v době nouzového stavu s nimi mohou pracovním poměr ukončit okamžitě a bez udání důvodu či že s ohledem na opatření vlády není nárok na odstupné. Těmto osobám samozřejmě ráda pomohu, v případě zájmu se na mě mohou kdykoliv obrátit prostřednictvím našich www stránek.
A mohou se na to, jak postupovat, zeptat třeba i online?
Ano, určitě, danému tématu se budu věnovat i v rámci třetího dílu tohoto seriálu, tedy živého vysílání na téma Covid a pracovní právo, které je možné sledovat zítra od 18:00 hodin prostřednictvím naší facebookové stránky.
Informace o této události naleznete zde s tím, že během vysílání můžete psát své dotazy, na které vám ráda odpovím.
První díl týkající se OSVČ si můžete přečíst zde:
Seriál: Koronavir a bezplatná právní pomoc
1. díl: OSVČ vs. Koronavirus - na co mají živnostníci nárok?