V sobotu v brzkých ranních hodinách nalezl pracovník na Hlavním vlakovém nádraží v Plzni při kontrole vlakové soupravy dva nezvané hosty, kteří zcela jistě ve vagonu neměli co dělat a o jejichž vykázání požádal strážníky městské policie, kteří v tu chvíli na nádraží prováděli hlídkovou činnost.
"Zatímco jeden z nocležníků zůstal naprosto klidný, druhý si po předložení občanského průkazu své chování znenadání rozmyslel, doklad strážníkovi vytrhl z ruky a pokusil se z místa zmizet," popsala nám začátek situace mluvčí městské policie.
"Strážníci tedy za pomoci donucovacích prostředků mladíka zpacifikovali a svedli na zem. Ten se však i nadále snažil klást odpor, až dokud si neuvědomil, že jeho snaha je zcela zbytečná," pokračovala mluvčí.
"Dechová zkouška u devatenáctiletého mladíka ukázala hodnotu téměř jednoho promile alkoholu a jeho jednání bylo postoupeno přestupkové komisi, kde se bude zpovídat za neuposlechnutí výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci a dalších přestupků," dokončila mluvčí.
Foto MP
Shodou okolností jsme o lidech přespávajících ve vagonech na Hlavním vlakovém nádraží v Plzni informovali nedávno:
Nekonečný boj na Hlavním plzeňském nádraží
O dění na Hlavním vlakovém nádraží v Plzni informujeme bohužel poměrně často a nyní se chceme věnovat problematice, se kterou se každodenně potýkají zaměstnanci místní bezpečnostní služby při své hlídkové činnosti.
Co se v noci děje v odstavených vagonech? Podívejte se sami:
Vagony a vlaky odstavené na nádraží se totiž staly oblíbeným poutním místem bezdomovců a narkomanů. Tyto osoby do vagonů neoprávněně vstupují jednak za účelem krádeží součástek, jako jsou například tepelné spojky, či je často využívají jako pohodlný úkryt před nepříznivým počasím i zraky kolemjdoucích.
Ve vagonech pak v lepším případě pouze přespávají, ale také si tam velice často aplikují drogy, ničí vybavení nebo znečišťují interiér.
Strážní, strážníci městské policie a policisté neustále řeší vykazování stejných osob, které se i přes opakované zásahy znovu a znovu vracejí. Podle svědectví přímých účastníků nemají tyto osoby problém přemístit se v podstatě okamžitě do jiného vlaku, a to často dokonce ještě přímo před očima hlídky.
"Slečnu jsme nalezli jak si píchá ve vagonu, samozřejmě jsme ji vyvedli a ona neměla jediný problém ihned po vykázání nastoupit do jiného vagonu. Samozřejmě jsme ji opět vykázali, přičemž byla vulgární, drzá a jak byla čerstvě našlehlá, tak to vypadalo, že se s námi bude ještě prát, což nebylo nic příjemného, protože u sebe měla buchny a my víme, že má žloutenku," popsal nám situaci jeden z bývalých strážných.
Strážní jsou proti bezdomovcům prakticky bezmocní. Mohou je pouze vyvést z vagonů a čekat, za jak dlouho se zase vrátí. Samozřejmě při opakování přestupkové činnosti bezdomovců mohou na místo přivolat strážníky městské policie nebo policisty, ale ani ti toho moc nezmůžou.
"Policisté nám samozřejmě pomohou je vyhodit a zkontrolují jim doklady, nic víc jim neudělají. A co také, že? Když jim dají pokutu, tak se jim maximálně vysmějí do očí, že jsou bezdomovci, takže ji stejně nikdy nezaplatí," popsal nám bývalý strážný s tím, že od nového roku šel sloužit jinam, kde je práce daleko klidnější.