Loni jsme psali o zbrojní či zbraňové amnestii, tedy přesněji řečeno o „Zániku trestnosti nedovoleného ozbrojování“ a v rámci přípravy článku mluvili i s plzeňským sběratelem zbraní Zbyňkem M. o tom, které zbraně on sám odevzdal.
Tento týden nám Zbyňďa znovu napsal a pozval nás i na střelnici, ať si tyto již vrácené zbraně prohlédneme a sami vyzkoušíme.
"Ahoj redakce,
asi před rokem jste vydali článek o zbrojní amnestii, ve kterém se objevily fotografie mých zbrání, konkrétně samopalu MP 38 a pistole P 08, což, jak jistě lidé vědí, jsou německé zbraně z období druhé světové války. V článku jste psali, že jsem tyto zbraně odevzdal policii během amnestie, což byla samozřejmě pravda.
Co mě ale nepříjemně překvapilo bylo, že pod článkem v komentářích psalo spoustu různých takzvaných znalců zbraní naprosté nesmysly o tom, že jsem hloupý, doslova "píčus", že o zbraně přijdu a už je nikdy neuvidím. Předpokládám, že tito lidé zbrojní průkaz nebo zákon o zbraních a střelivu nikdy neviděli.
Samozřejmě, že tyto komentáře byly úplně hloupé a překypovaly zlobou, a já si tenkrát slíbil, že až mi je policie vrátí, napíšu Vám a těmto facebookovým žvanilům ukážu, jak moc byli hloupí, a že amnestie prostě funguje.
Mezitím jsem si u policie požádal o takzvanou výjimku na držení samočinné zbraně, kterou jsem jako sběratel bez problému získal. Na konci loňského roku jsem si pak zbraně dle očekávání u policie vyzvedl a odvezl kamarádovi zbrojíři, který je restauroval a nechal otestovat ve státní zkušebně zbraní, abych z nich mohl i střílet.
Vy se teď můžete podívat na video zbraní a facebookovým znalcům pro příště vzkazuji, víc přemýšlejte nebo si alespoň něco nastudujte, než vyplodíte úplně hloupé komentáře.
Děkuji za zveřejnění. Zbyněk"
Co je to Zbrojní amnestie
V Česku je podle nás velmi rozumná tradice, že kdykoli, když se mění Zákon o zbraních a střelivu, je současně i vyhlášen „Zánik trestnosti nedovoleného ozbrojování“. To znamená, že všichni sběratelé zbraní nebo třeba osoby, kterým doma po zemřelém dědečkovi zůstala stará puška, si mohou tuto zbraň bez sebemenšího problému zlegalizovat.Hlavním cílem tohoto opatření je snížit počet nelegálně držených zbraní mezi lidmi, kteří je mohou nejen odevzdat bez postihu, ale právě i legalizovat. Majitelé nelegálně držených zbraní mají totiž možnost získat bez postihu všechny potřebné doklady ke své zbrani a nebo se jí prostě jen legálně zbavit.
Jak to funguje?
Kdykoli v době vyhlášené zbrojní amnestie můžete vzít nelegálně drženou zbraň a odnést jí na jakékoli obvodní oddělení Policie ČR.
Policisté zbraň od Vás převezmou a nebudou se ptát na její původ. Vy dostanete „Potvrzení o převzetí zbraně do úschovy“ a zbraň bude podrobena balistické expertíze k vyloučení podezření, že s touto zbraní byl spáchán trestný čin nebo přestupek. Zkoumá se také, je-li vůbec funkční, zda zbraň nebyla odcizena nebo jestli ji někdo nehledá. Budou-li výsledky šetření negativní budete považován za vlastníka.
Následně v šestiměsíční lhůtě můžete požádat o vydání příslušných dokladů opravňujících Vás k držení této zbraně nebo hlavní části zbraně, tedy zbrojní průkaz a průkaz zbraně, nebo si ji můžete nechat odborně znehodnotit, a nebo ji zcela legálně prodat.
Zbraňová amnestie u nás probíhala v letech - 1996, 2003, 2009, 2014 a 2021