Ve čtvrtek se mladá žena dostala do potíží ve chvíli, kdy se v těžko dostupném terénu shýbla. „Zpět už se nedokázala narovnat a tak její manžel zavolal pomoc. Problém byl v tom, že nehoda se kojící matce stala v místech, kam se v žádném případě nedokážeme dostat s naší terénní technikou,“ uvedl Aleš Fejfar, zasahující člen Horské služby Šumava. Nešlo sice zřejmě o vážné zranění, ale transport postižené ženy z této lokality by byl velmi náročný a pro ni značně bolestivý.
Členové horské služby tedy vše konzultovali s dispečinkem Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. „Došli jsme k závěru, že nejvhodnější by bylo vyslání vrtulníku. Transport k našemu autu, eventuálně k sanitnímu vozu dva kilometry skalami a hustým porostem se jevil jako nejméně možný,“ komentoval situaci na místě.
Záchranáři tedy maminku zafixoval v bezpečné poloze do vakuové matrace a umístili na speciální nosítka. „Vrtulník Letecké záchranné služby pak v podvěsu paní vytáhl a přeletěl s ní na místo, kde mohl přistát a ženu naložit. Poté jí transportovali do nemocnice v Českých Budějovicích,“ doplnil záchranář.
„Musíme efektivně zasahovat i v situacích, které neznamenají přímé ohrožení života nebo zdraví. Kdybychom paní nedostali do podvěsu, čekal by nás transport, při kterém bychom potřebovali zřejmě mnohem více dnes sloužících záchranářů horské služby,“ řekl k zásahu náčelník Horské služby Šumava, Michal Janďura. Dodal, že kromě toho by byl přesun na takovou vzdálenost v nosítkách pro ženu značně traumatizující.
Foto ilustrační