V minulosti jsme již v souvislosti s koncem kariéry u Armády České republiky vzdali čest dvěma zasloužilým pilotům Letecké záchranné služby z Líní Ivanu Žákovi a Peteru Smikovi. Letecká záchranka ale samozřejmě nestojí jen na pilotech, ale také na záchranářích i lékařích a její provoz by samozřejmě nebyl možný bez perfektně fungujícího zázemí a podpory.
Činnost desítek lidí zajišťujících nejen akceschopnost vrtulníků i jejich vybavení, ale i výběr, výcvik i zázemí jejich posádek a veškeré další potřeby je pochopitelně třeba plánovat, koordinovat a řídit. Právě na tom se posledních více než dvacet let nemalou měrou podílela mjr. Ing. Iveta Tafatová, která nyní po celkem třiceti čtyřech letech služby v AČR, z čehož dvaadvacet strávila právě u Letecké záchranné služby, odchází z funkce náčelníka štábu.
Major Ing. Iveta Tafatová
Iveta k armádě nastoupila v roce 1988, kdy jako jedna z prvních studentek přijatých z civilních škol nastoupila na Vysokou vojenskou leteckou školu SNP Košice na velitelsko-inženýrský letecký obor, který ji měl připravit k zajištění provozu leteckých útvarů.Když v roce 1992 studium ukončila a získala titul inženýr, dostala nabídku umístění k leteckému útvaru v Praze, protože se ale během studií provdala za Plzeňáka, přijala pozici staršího důstojníka Okresní vojenské správy v Plzni, kde ve funkci Náčelník skupiny informačních systémů zajišťovala zavedení počítačových systémů.
K oboru svého studia se vrátila v roce 2000, kdy jako Náčelník skupiny zabezpečení provozu střediska LZS AČR nastoupila k Vojenské letecké záchranné službě se základnou v Líních. Zde v roce 2009 povýšila na Náčelníka štábu Centra letecké záchranné služby a se ctí prošla i tak náročnými zkouškami jako byla kompletní reorganizace v roce 2013, kdy byla celá letka zabezpečující letové posádky i s velením přesunuta na základnu v Praze Kbelích a velení nově vzniklého Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny spadlo pod nově vzniklou Agenturu vojenského zdravotnictví.
Další zatěžkávací zkouškou pak bylo zřízení a provozování dalšího stanoviště Letecké záchranné služby Armády ČR v Bechyni. Provoz tohoto detašované stanoviště pro Jihočeský kraj v letech 2017 až 2020 zajišťoval také Odbor letecké záchranné služby a urgentní medicíny se základnou v Líních.
V letošním roce za své zásluhy mjr. Tafatová z rukou generálmajora Armády České republiky náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehky obdržela ocenění a medaili.
Majorky Tafatové jsme se dnes zeptali na několik otázek:
V čem hlavně spočívala vaše práce u LZS?
Mojí prací bylo zajistit plnění úkolů Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny, které jsou stanoveny Armádou ČR. To zahrnuje personální práci, štábní práci, zabezpečení výcviku, plánování činnosti a denní rozkazy, ale i dokumentaci k bojové mobilizační připravenosti zařízení, BOZP, správu bezpečnostních systémů a zabezpečení fyzické i personální bezpečnosti a mnoho další organizační práce.
Náčelník štábu ale nemůže nikdy fungovat bez sehraného štábního týmu, na zabezpečení všeho tedy samozřejmě nejsem sama.
Zároveň je třeba si uvědomit, že v první řadě jsme vojenské zařízení, které plní vojenské úkoly, tedy primárně vzdušné zdravotnické odsuny raněných a nemocných a zdravotnické zabezpečení výcviku vojsk, takže letecká záchranná služba jako taková je v podstatě třešničkou na hromadě naší práce.
Na co jste ve své práci pyšná?
Tím, že létáme LZS jsme v podstatě denodenně v ostrém výcviku, takže jsme schopni hlavní úkoly pro Armádu ČR zabezpečit ve vysokém stupni připravenosti.
Výsledkem veškeré naší štábní práce je také to, že odborný zdravotnický personál s leteckou posádkou s vrtulníkem W3-A Sokol je čtyřiadvacet hodin denně a sedm dní v týdnu připravený a schopný do čtyř minut vzlétnout k zásahu. Jsem pyšná, že se nám nikdy nestalo, že bychom toto z nějakého důvodu nemohli dodržet.
Bude vám práce na Letecké záchranné službě chybět?
Naštěstí nebude, odcházím z pozice Náčelníka štábu Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny a ukončuji služebním poměr, ale na Letecké záchranné službě v Líních zůstávám jako civilní zaměstnanec ekonomického oddělení.
Práce s lidmi tady, kteří jsou všichni opravdoví srdcaři, byla vždy opravdovou radostí, takže jsem ráda, že bude naše spolupráce pokračovat.