Na tísňovou linku Městské policie Plzeň se v poslední době obrací velké množství volajících, že se na Berounce pohybuje labuť se zlomeným křídlem.
Toto volání se vždy týká jedné konkrétní samice, která je ale v rámci možností v pořádku, kvůli zranění utrpěnému před třemi lety ji ale muselo být amputováno křídlo a má také zdeformovaný krk. Podrobnější vysvětlení Karla Makoně ze Záchranné stanice živočichů Plzeň si můžete poslechnout ve videu:
Podobné je to i s obavou mnohých volajících, že labutě přimrznou k ledu na vodní hladině.
"Je nutné uvědomit si, že labuť je severský pták, je na zimu zvyklá a pokud se skutečně stane, že na zamrzlé hladině rybníka přimrznou, je to velmi ojedinělé. Stává se tak většinou jen tehdy, když je labuť oslabená nebo nemocná. V žádném případě se ji nesnažte z ledu vysekat, to raději zavolejte na záchrannou stanici.
Zdravé a silné labutě snáší extrémní mrazy lépe, než lední medvěd na severním pólu! Bylo dokonce zjištěno, že labutí peří izoluje mnohem lépe, než huňatá srst. Ze všech hlášených případů přimrzlých labutí je bezpředmětných a neopodstatněných 99 procent. Zdravá labuť k ledu prostě nepřimrzne," podrobně nám popsal Karel Makoň s tím, že výjimku pak tvoří jen zvířata zraněná nebo například zamotaná do rybářských vlasců.