Kriminálka Las Vegas a OKTE Plzeň mají stejný přístroj

Plzeňský Odbor kriminalistické techniky a expertíz má přístroj stejný, jako používá FBI nebo americké policejní laboratoře

7. ledna 2015 07:59 , aktualizace pátek 22. června 16:06

Pokud koukáte na Kriminálku Las Vegas, možná jste si všimli v jejich laboratoři záhadné prosklené bedny. Laboranti tam zavěsí jakýkoli předmět, nafoukají tam jakousi záhadnou mlhu a ony se na předmětu jako by kouzlem objeví otisky prstů. Nejde o sci-fi, ani o kouzlo, ale viděli jste v činnosti Kyanoakrylátový dýmový přístroj.

Kyanoakrylátový dýmový přístroj pracuje na základě fyzikálněchemické metody k zajišťování latentních stop u všech předmětů s nesavou plochou. Obzvláště u starších stop či lepivých nebo porézních povrchů přináší tato metoda podstatnou výhodu oproti zajišťování stop pomocí adhezivních prostředků.

Kyanoakrylát (ethylester) je speciální viskózní lepidlo, které je možné přiřadit ke vteřinovým lepidlům. Díky své polymerizační schopnosti je kyanoakrylát obzvláště pevné a rychle tvrditelné lepidlo. Tekutý kyanoakrylát tvoří páry, které reagují s určitými komponenty latentních stop. Tato technika je účinná prakticky na všech površích. Zviditelnění latentních daktyloskopických stop pomocí kyanoakrylátu je silně závislé na stávajícím obsahu vlhkosti v daktyloskopických stopách. Vyzařovaným teplem (sluncem, teplotou) se voda ze substance stopy odpaří. Zvlhčováním je tento proces pouze podmíněně vratný. Není možno udat dobu trvání, a to jak u zpětného příjmu vody do substance stopy, tak u vývoje stopy pomocí kyanoakrylátu, neboť vlivy, které na tyto procesy působí, jsou příliš různorodé.

Aplikace kyanoakrylátových par k zviditelňování latentních daktyloskopických stop se používá u většiny věcných stop zaslaných ke zkoumání a to především u případů s drogovou problematikou“ popsala nám podrobně funkci přístroje policejní tisková mluvčí a doplnila, že:

Dříve se daktyloskopické latentní stopy zajišťovaly mnohem složitěji, při práci s věcnými stopami se musely dodržovat komplikovanější a časově náročné postupy. Díky velikosti přístroje mohou být touto metodou podrobeny zkoumání i objemnější věci, např. dlouhé zbraně. V současné době jde o nejdokonalejší přístroj, který zkvalitňuje činnost znalců při zajišťování latentních stop. Významnou výhodou je časová úspora v řádech několika hodin a možnost vizuální kontroly během celého řízeného procesu.


Tento "náš" přístroj byl pořízen z finančních prostředků Krajského úřadu, z Projektu Plzeňský kraj bezpečný kraj, za 481 096,- Kč.

Plzeňští policisté vnímají tuto podporu jako velkou čest a tuto nemalou pomoc velice vítají. Tento dar je především výsledkem dlouholeté a úspěšné spolupráce Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje a Krajským úřadem Plzeňského kraje.


Na přiložených fotografiích můžete vidět fotografie skutečné americké laboratoře a jejich přístroje, fotky z televizního seriálu, ale hlavně fotografie od nás z Plzně, kde krajský policejní ředitel plk. Mgr. Jaromír Kníže přebírá náš přístroj od hejtmana Plzeňského kraje Václava Šlajse.