Seriál „Právní minimum ulice“ – díl čtvrtý: "Vše o drogách za volantem"

Další z našich článků, na kterém se podíleli právníci, policisté i lékaři. Přináší vám téměř vše o problematice drog za volantem.

26. srpna 2014 13:38 , aktualizace 13:38

Právo Drogy

Snad nejčastější z policejních zpráv, hromadících se na našem redakčním stole, je oznámení o zadržení řidiče pod vlivem. Dříve to bývalo s alkoholem, ale dnes vedou drogy. Obojí má ale ten samý efekt - i dobrého řidiče dokáže alkohol nebo drogy negativně ovlivnit. Alkohol a stimulační drogy (nejčastější je pervitin, případně kokain), člověka „zrychlují“ a zvyšují sebevědomí, řidič pak neuvěřitelně riskuje a ztrácí zábrany. Opačný efekt mají opiáty, halucinogeny nebo marihuana (THC). Ty zase mění vnímání reality a času, dostavují se pocity euforie a vyskytují se halucinace, řidič je po nich zpomalený a jeho reakce přicházejí pozdě.


Policie velmi důsledně bojuje s toxikomanií a prosazuje tzv. „nulovou toleranci“, tj. že „drogy nebo alkohol za volant nepatří a to v žádném množství“. Stejně tak chceme rozbourat mýtus, že „u sebe můžu mít malé množství drog pro osobní potřebu“ – není to pravda! Zákonodárci poněkud nešťastně určili malé množství a množství víc než malé, takže se většina našich drogujících spoluobčanů domnívá, že je mohou mít. Znovu opakujeme, není to pravda. Přechovávání drog, a to i pro vlastní potřebu, je vždy protiprávní! V malém množství jde o přestupek a v množství větším než malé, jde o trestný čin.


Ve smyslu obsahu tohoto článku, rozděluje autor populaci na tři skupiny:


  • Většinu, která drogy nebere – těm pouze vysvětlujeme co vše dnes policie umí a v rámci boje s drogovými uživateli provádí

  • Občasné uživatele, tedy osoby, které normálně fungují, pracují, mají rodiny, ale občas si drogu vezmou (mejdan, párty, sex apod.) – těm chce článek vysvětlit jen jedno: „Pokud jste se rozhodli drogy brát, je to vaše věc. Vy si ničíte nejen zdraví, ale i duši, protože droga vás ovlivní a postupně když ne zničí, tak alespoň poškodí. Článek vám velmi důrazně radí: Neřiďte pod vlivem drog a to ani po odeznění účinku!

  • Narkomani, tedy osoby závislé, vám tento článek již nepomůže, radíme jen jediné, vyhledejte odborníka, běžte se léčit, jinak zemřete velmi brzy.

Dnes má již každá hlídka policie nebo městské policie dostatečnou výbavu na zjištění přítomnosti alkoholu nebo drog u řidiče. Naším městem tedy křižují desítky perfektně vybavených a proškolených hlídek, které řeší všemožné úkoly, týkající se ochrany života, zdraví nebo majetku. Jsou připraveni vám pomoci při řešení vašich problémů, ale jsou také připraveni zkontrolovat podezřelou osobu ve vozidle nebo zadržet řidiče, který je pod vlivem buď alkoholu nebo drog, při namátkové silniční kontrole.


O vyjádření jsme poprosili i přednostu Ústavu soudního lékařství MUDr. et MUDr. Miroslava Dvořáka, který nám uvedl: „Časové detekční okno drog ve slinách by mělo v podstatě odpovídat době nálezu v krvi. U „rekreačního“ uživatele marihuany se THC ve slinách prokáže do 4 – 6 hodin. U pervitinu, heroinu (resp. jeho specifického metabolitu) a kokainu (resp. jeho aktivního metabolitu) je možný důkaz zhruba do 12- 24 hodin. Nutné je zdůraznit, že existuje velká individuální variabilita a je řada faktorů, které se v této problematice uplatňují.


Při psaní tohoto článku jsme se obrátili s žádostí o pomoc na policisty z Dopravního inspektorátu Plzeň. Ti nám ochotně předvedli nejen vybavení svých vozů, ale na našem figurantovi i to, jak tyto kontroly probíhají. Na fotografiích pod článkem se můžete podrobně seznámit, jak taková detekce dog probíhá. Také zde naleznete tabulku, kde si můžete orientačně zjistit, za jak dlouho odbourá vaše tělo vypitý alkohol.


A závěrem uvádíme varování, co vám hrozí za řízení pod vlivem drog:

Soud bude osobu přistiženou za volantem pravděpodobně soudit podle § 274 Ohrožení pod vlivem návykové látky, kde hrozí v 1. odstavci odnětí svobody až na jeden rok nebo v druhém odstavci dokonce na šest měsíců až tři léta.