Nejprve nacisté, pak komunisté a nakonec vypečený pan správce

Stařenka byla ve svém dlouhém životě o tentýž dům okradena celkem třikrát

Autor: Jana Holá 24. listopadu 2023 14:31 , aktualizace 14:31


     Trh s realitami se nějakým způsobem týká každého z nás, ať už jako majitele nebo jako nájemce, a je v dnešní době relativně složitý. Mnoho lidí se proto obrací na odborníky z realitních kanceláří, aby jim s prodejem, nákupem nebo třeba pronájmem nemovitosti pomohli. Realitních kanceláří je k dispozici mnoho, některé jdou ale za hranici běžné nabídky a mohou svým klientů pomoci i v nestandardních a nepříjemných situacích.

     Pavla Pubce z Realitní kanceláře Pubec s.r.o., která je partnerem našeho zpravodajství, jsme se tedy zeptali na příklady, jak mohou klientovi nejen pomoci s prodejem nemovitosti, ale i s řešením nějaké mimořádné situace.

Nejprve nacisté, pak komunisté a nakonec vypečený pan správce

     "V současné době, kdy celý svět s napětím sleduje konflikt, který nyní probíhá v Izraeli, si určitě jako první vzpomenu na případ ženy, jejíž rodina o svůj dům v Plzni během padesáti let přišla dokonce třikrát.
     Před válkou byl totiž činžovní dům majetkem plzeňské židovské rodiny, kterou ale silně zasáhlo období 2. světové války a nacistická okupace je připravila doslova o vše. Členy rodiny poslali nacisté do koncentračního tábora a dům jim zabavili. 
     Po válce se jediná přeživší z celé rodiny vrátila zpět do Plzně do svého rodného domu, toho si však neměla užívat dlouho. V roce 1948 totiž přišla o dům podruhé, když jí jej sebrali komunisté.
     Po sametové revoluci se už zdálo, že se pro ženu osud konečně obrací k lepšímu a dům se jí v restituci opět vrátil. V té době již starší dáma bydlela v Praze, a tak se rozhodla, že péči o dům a pronájmy bytů svěří do rukou správce.
     Uplynulo několik let a vše fungovalo, až při jedné návštěvě svého činžovního domu majitelka potkala na chodbě nájemníka, který v jejím domě žil dlouhá léta. Nájemník byl překvapený, že v domě ženu vidí, a zvědavě se zeptal, proč dům prodala. Žena tak s hrůzou zjistila, že dům, který pro ní byl jedinou památkou na ztracenou rodinu, správce bez jejího vědomí prodal a peníze si nechal vyplatit na svůj účet,"
 popsal nám jen těžko uvěřitelný případ Ing. Pubec. 

     Jak je něco takového vůbec možné pak vysvětlila sama majitelka domu. "Několikrát jsem s panem bývalým správcem podepisovala nájemní smlouvy nových nájemníků," vzpomíná majitelka. "Jednoho dne přišel s tím, abych mu podepsala plnou moc, aby mohl nájemní smlouvy podepisovat za mne a já se tím nemusela zabývat. Právním věcem nerozumím, plně jsem mu důvěřovala a nikdy by mě nenapadlo, že místo plné moci pro uzavírání nájemních smluv podepisuji plnou moc pro prodej celého domu.“ 

     Případem se začala zabývat plzeňská kriminálka a v průběhu vyšetřování bylo zjištěno, že správce byl ve finanční tísni a podvodným prodejem domu chtěl rychle získat peníze na úhradu svých dluhů.
     Vše naštěstí dopadlo dobře a soud, pro který Ing. Pavel Pubec vypracovával posudek tržní hodnoty činžovního domu, svým rozhodnutím vrátil dům původní majitelce a správce poslal na několik let za mříže. 

Jak se podobné situaci vyvarovat?

      "Důležité při prodeji či pronájmu nemovitostí je to, s kým spolupracujete. Zjistěte si vždy informace, doporučení a spolupracujte pouze se seriózní realitní kanceláří s dobrým renomé, pozitivními referencemi a dlouholetou historií," radí našim čtenářům Ing. Pavel Pubec, majitel Realitní kanceláře Pubec s.r.o.