Pro mnoho lidí je pes domácím mazlíčkem, parťákem či dokonce členem rodiny, pro lidi bez domova jde ale často pravého kamaráda, jediného, kterého mají. Lidé bez domova se ve valné většině případů o své psy starají lépe než o sebe a jakékoli odloučení od čtyřnohého kamaráda velmi těžce nesou.
Podle studie zadané městem Plzeň žije na jeho území přibližně 450 lidí bez domova a asi pětina z nich má psy. To je ale dosud zcela vylučovalo z šance docházet do denního centra Městské charity v domově sv. Františka ve Wenzigově ulici či využití její noclehárny. Podmínky pro využití těchto možností jsou totiž velmi striktní, klienti například nesmí přijít pod vlivem alkoholu či drog a musí dodržovat nastavená pravidla, která do nedávna zahrnovala i zákaz zvířat.
Od ledna se po dohodě vedení Plzně a domova Sv. Františka toto ne zcela spravedlivé pravidlo změnilo a pro klienty denního centra byly instalovány na dvůr domova dva kotce, ve kterých mohou své pejsky po dobu návštěvy umístit. Pro klienty noclehárny pak bylo pořízeno několik boxů, které lze umístit vedle postele klienta a pejsek tak může strávit noc v blízkosti svého pána, jak je zvyklý.
"Zatímco klienti za nocleh platí 40 korun za noc, případně mu může být nocleh poskytnut za pomoc například s úklidem v ulici nebo přímo v domově Sv. Františka, za ubytování pejska platit nebude muset," uvedl nám náměstek primátora David Šlouf s tím, že tímto krokem chtělo město vyjít vstříc lidem, o kterých terénní pracovníci Městské charity vědí, že jsou bezproblémoví a ubytování i možnost sprchy či vyprání si by uvítali, ale kvůli čtyřnohému společníkovi nemohli tuto možnost využít. Otevírá se tak šance lidem, kteří by se svým životem chtěli něco dělat, ale příčilo se jim kvůli tomu odkládat svého čtyřnohého společníka.
"Pro pejsky zde krom kotců a boxů máme i dostatek krmiva, které jsme dostali od Útulku pro zvířata v nouzi provozovaného Městskou policií Plzeň a již nyní k nám jednou ročně dochází veterinární lékař, který provádí bezplatnou vakcinaci pejsků lidí bez domova," uvedla nám pracovnice Městské charity. "Mnozí z těchto lidí se o své pejsky starají jak jen mohou a i když jsou sami ve veliké nouzi, nic pejskům neupírají. Proto tento krok vítáme," doplnila.
Se stejným systémem se podle náměstka primátora Šloufa do budoucna počítá i nově budovaném zařízení pro lidi bez domova na vedlejším pozemku.