Foto

Konec "skleněného pekla"

V Plzni začínají přípravné práce pro demolici kontroverzního Carimexu

Autor: Jana Holá 6. června 2023 16:51 , aktualizace 23:29

Bezdomovci

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


     V Plzni začínají přípravné práce pro demolici nezkolaudovaného objektu Carimex. Jde o kontroverzní sedmipatrovou budovu Davida Housera na Rokycanské třídě v Plzni, která už řadu let chátrá. 
    Stavba je v žalostném stavu, všude se hromadí odpadky, z prasklého potrubí vytékají exkrementy, mnoho skleněných výplní oken je rozbitých a uvnitř hrozí nebezpečí vážného zranění v nezajištěné výtahové šachtě i schodišti. Plzeňáky v souvislosti s touto kontroverzní stavbou nejvíc trápí desítky osob, které se do objektu nastěhovaly. Jsou zde narkomané, bezdomovci a mnohokrát se zde skrývaly celostátně hledané osoby či mladiství na útěku z výchovných ústavů. 

     Noví vlastníci chtějí v lokalitě, jež kompletně zrevitalizují, vybudovat obchodní a administrativní objekty, v druhé etapě pak bytové domy. Město Plzeň má s investory uzavřenou dohodu, je tak připraveno prodat developerům pozemky ve chvíli, kdy zbourají torzo bývalého autosalonu.

     „Začali jsme s úklidovými pracemi, vyklízením objektu. Samotnou demolici, tedy bourání ‚Carimexu‘ a i dalších objektů v území, zahájíme po získání pravomocného územního rozhodnutí, jak předpokládá dohoda, kterou jsme uzavřeli s městem Plzeň. Územní rozhodnutí máme v plánu získat do konce tohoto roku,“ uvedl Ivan Hlaváček, jednatel společnosti InterCora, spol. s r. o., která je hlavním investorem projektu přestavby lokality. 

     „Vítám, že investor postupuje podle dohody s městem Plzní a směřuje k demolici celého objektu, který je nepěknou vizitkou jedné z hlavních dopravních tepen v naší metropoli,“ reagoval primátor města Plzně Roman Zarzycký. 

     „Z dohody o spolupráci, kterou jsme uzavřeli s investory, vyplývá, že objekt Carimexu má být zdemolován nejpozději ke konci září příštího roku. Teď už nic nestojí v cestě, aby tato ostuda Plzně zmizela, je to zlom v procesu,“ uvedl Pavel Bosák, technický náměstek primátora Plzně. 

Co je "skleněné peklo"?

     Areál Carimex začal stavět plzeňský podnikatel David Houser v roce 1997, tehdy bylo vydáno stavební povolení na dostavbu areálu spočívající v přízemní přístavbě stávajícího autosalonu. V říjnu 1998 bylo vydáno stavební povolení pro II. etapu dostavby areálu spočívající ve vybudování druhého nadzemního podlaží objektu, které mělo být využívané pro administrativu.
     Následně ale bylo zjištěno, že Houser zahájil rozšíření stavby a výstavbu třetího a čtvrtého nadzemního podlaží. Toto navýšení mu bylo dodatečně povoleno v únoru 2006. Houser ale bez povolení zahájil výstavbu dalších tří nadzemních podlaží, přičemž na nepovolenou výstavbu požádal v roce 2007 opět o vydání dodatečného povolení. Toto řízení následně probíhalo až do roku 2019, kdy byla žádost o dodatečné povolení stavby zamítnuta. Soudně se řešilo také vlastnictví pozemků.
     Nedostavěný objekt přitom chátral a stal se útočištěm různých existencí, proti jejichž pohybu byla policie bezmocná, protože obyvatelé měli od majitele stavby povolení se zde zdržovat, tedy je nemohl nikdo ani vykázat. Stejně tak i obyčejná kontrola budovy znamená nutnost stáhnout hlídky ze širokého okolí, protože budova je natolik členitá, že jedna hlídka by neměla šanci kohokoli v budově najít.
    Policisté zde již mnohokrát museli řešit trestnou činnost včetně té nejvážnější a stejně tak sem opakovaně vyjížděli i hasiči.

Foto z různých zásahů v budově v posledních několika letech


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.