Foto

„Kdo zabil moji dceru?“

Ani půl roku vyšetřování zcela neobjasnilo smrt teprve osmnáctileté dívky

Autor: Petr Novák 11. února 2021 17:19 , aktualizace 22:57

Smrt

     V neděli 16. srpna loňského roku se na sociálních sítích doslova jako lavina začala šířit prosba o pomoc od zoufalého otce, který uváděl, že kdosi svrhl jeho teprve osmnáctiletou dceru z dálničního mostu. Tělo Draxi, jak Kristýnce přezdívali kamarádi, bylo skutečně dvacet minut po třetí hodině ranní nalezeno bez známek života pod viaduktem na vozovce dálnice u Svaté Kateřiny ve směru do Německa.
      Byla nařízena soudní pitva, což je standardní postup a vyšetřování dívčiny smrti samozřejmě převzali kriminalisté, kteří ale pracovali pod drobnohledem veřejnosti, protože, kvůli výzvám otce o zabití dcery, šlo asi o nejsledovanější případ roku. V počátcích vyšetřování policie neuvádí a ani nemůže uvádět jakékoli další podrobnosti, což samozřejmě ale dále stupňovalo dohady veřejnosti.

Sebevraždu vylučuji!

     O den později se objevily na sociálních sítích spekulace veřejnosti o sebevraždě, protože dívka večer před svou smrtí strávila na oslavě v nedaleké vesnici, kde popíjela a pak se podle účastníků měla údajně chovat "divně". 
     Verzi sebevraždy ale jednoznačně vyloučil otec. Mimo jiné uvedl, že z uvedené oslavy Draxi pozdě v noci telefonovala starší sestře a tvrdila, jak se má dobře. Dále tvrdil, že dcera byla spokojená a plánovala si budoucnost. 

Vyšetřování

     V průběhu vyšetřování kriminalisté pečlivě prověřili veškeré okolnosti i hypotézy. Opakovaně se obrátili s žádostí o pomoc i na veřejnost, sháněli svědky i řidiče, kteří projížděli inkriminovaným úsekem dálnice a stahovali od nich kamerové záznamy. O pomoc požádali i odborné znalce, ale vše marně, nic nikdy neukázalo na vraždu či zabití. „Po provedených výsleších svědků, šetření a dle dalších zjištěných skutečností policejní komisař neshledal podezření ze spáchání trestného činu,“ uvedla policejní mluvčí. 
      Bohužel se ale ani přes veškerou snahu kriminalistům nepodařilo zjistit, co přesně se na mostě stalo, tedy zda šlo o nehodu či sebevraždu. Prokázáno bylo pouze to, že dívka nezemřela cizím zaviněním.

Případ odložen

     Policii tak nezbylo, než případ odložit, protože v rámci vyšetřování nebylo zjištěno, že byl spáchán trestný čin.

     Co odložení případu v praxi znamená jsme se zeptali advokáta a obhájce JUDr. Ing. Pavla Cinka: "Odložení věci je postup policie v případě, že nejsou zjištěny skutečnosti, které by umožňovaly zahájit trestní stíhání.
     Zpravidla se jedná o případy, kdy se nejedná o trestný čin nebo se nedaří zjistit, kdo by mohl být pachatelem aby vůči němu mohlo být stíhání zahájeno. Zde se například policii přes veškerou snahu nepodařilo zjistit, že by pád z mostu způsobila jiná osoba, a není tak možno zahájit trestní stíhání."

     To znamená, že je vyšetřování uzavřeno navždy? "To v žádném případě! Pokud se policii někdy v budoucnu podaří například získat nové informace či důkazy a důvody odložení pominou, je možno samozřejmě trestní stíhání znovu zahájit. Ostatně existuje řada případů, kdy došlo ke zjištění nových skutečností až po mnoha letech od doby, kdy se trestný čin stal."


 



Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.