Policie v celé České republice od čtvrteční tragické události na Filozofické fakultě řeší již více než šest desítek případů z internetového prostředí, kdy různí méně inteligentní jedinci útok schvalují nebo se snaží vzbudit dojem, že by ho chtěli napodobit.
O jednom takovém případu z Plzně jsme informovali již minulý týden, další se odehrál například na Sokolovsku.
Jsem na řadě
Ve čtvrtek 21. prosince kolem desáté hodiny v noci, tedy jen několik hodin po masakru na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, umístil teprve devatenáctiletý mladík na svůj profil na Instagramu, který v názvu obsahoval zkratku názvu střední školy ze Sokolovska a fotografii pušky doplněnou anglickou frází "my turn", kterou lze volně přeložit jako "je řada na mně“. "Vzniklo tak důvodné podezření, že by mladík mohl použít střelnou zbraň v prostorech školy, kterou navštěvuje jako student čtvrtého ročníku. Policisté ve spolupráci s kriminalisty se začali případem okamžitě usilovně zabývat, byla učiněna preventivní bezpečnostní opatření v rámci prostoru střední školy, ale také blízkého okolí.
Po několika hodinách kriminalisté mladého muže zadrželi," uvedl nám mluvčí policie s tím, že po provedených úkonech sokolovští kriminalisté devatenáctiletému mladíkovi sdělili podezření ze spáchání trestného činu Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci.
Mladík později fotografii ze sociální sítě smazal a na stejný účet doplnil omluvu, že se jednalo o „hloupou srandu“, to už mu ale nebylo moc platné a v případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.
O případu ze stejné noci, ke kterému došlo v Plzni, jsme již informovali:
Přijedu a vystřílím celou vesnici
V noci z pátku na sobotu oznámil muž bydlící v Plzni ve Slovanské aleji, že vystřílí vesnici na Nepomucku. Je tedy naprosto pochopitelné, že si pro něj krátce na to policisté došli. "Nalétlo sem asi pět policejních vozů, dodávka i kriminálka a sebrali souseda Ondřeje H.," popsal nám zásah na místě svědek.Policisté muže zadrželi a převezli k lékařskému vyšetření, což je standardní úkon před umístěním do cely předběžného zadržení.
"K případu mohu uvést, že jsme v pozdních večerních hodinách přijali oznámení, že muž narozený v roce 1986 chce postřílet obyvatele jedné z obcí na Plzeňsku.
Na místo v Plzni, kde se muž zdržoval, ihned vyjeli policisté, kteří jej krátce po oznámení zadrželi. Provedenou dechovou zkouškou zjistili, že muž je pod vlivem alkoholu.
V dané věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu šíření poplašné zprávy. V současné době v uvedené věci probíhají procesní úkony," uvedla nám mluvčí policie a doplnila, že muž není držitelem zbrojního průkazu ani nevlastní žádnou zbraň.
Později mluvčí ještě doplnila, že kriminalisté muže obvinili ze spáchání trestného činu Šíření poplašné zprávy a poté byl propuštěn ze zadržení.
Další obdobné trestné činy
Bohužel podle našich informací nejde o jediný případ, kterým se policie v našem kraji musí zabývat. Mluvčí nám k tomuto uvedla, že v současné době policisté monitorují obdobné příspěvky na sociálních sítích, vyhodnocují je a případy, které naplňují skutkovou podstatu trestného činu, se zabývají. Je děsivé, že podobných případů policisté v celé republice evidují již více než šedesát. "V souvislosti s útokem na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy sledujeme dění na sociálních sítích a to ve vztahu ke schvalování, adorování a následování tohoto hrůzného činu.
K dnešnímu dni se v ČR zabýváme více než šedesáti takovými případy a u třiceti z nich již známe totožnost konkrétních osob," uvedl mluvčí policejního prezídia.
Jedná se například o dvojici mladistvých, kteří vyhrožovali vystřílením hudebního klubu v Brně, staršího muže ze Strakonicka vyhrožujícího vystřílením univerzity, ale i muže z Vysočiny, který vyhrožoval, že postřílí rodinu vraha z filozofické fakulty.
"Pojďme si prosím říct, že v tuto dobu opravdu není na takový "humor" prostor. Mysleme na pozůstalé," doplnili policisté.