Foto

Představujeme „dělníky“ policie a prvosledové hlídky

„My jsme na místě vždycky první,“ říkají "péjáci"s hrdostí

13. června 2016 08:13 , aktualizace neděle 21. února 18:59

     Ve sdělovacích prostředcích se objevila krátká zpráva, že policisté přijímají nové členy a tak tak se hodně zájemců zajímá o to, kde většina z nich svou pouť v policejní službě začne.
     Většina nováčků půjde nejprve k OHS – Oddělení hlídkové služby, protože právě zde poznají tu nejzákladnější práci policie, tedy přijet, rozhodnout se, zakročit a vyřešit. Od OHS se pak přechází k dalším útvarům, ale ti praví srdcaři zůstávají, protože OHS je poslání, řekli nám dnes mladí kluci v černých uniformách.
     Sami si říkají „péjáci“, dle původního názvu útvaru PMJ a právě s těmito policisty se můžete setkávat v ulicích města nejčastěji. Pokud zavoláte na linku 158, že jste v nouzi, právě péjáci okamžitě vyjíždějí na pomoc. „Pereme se s útočníky, zakročujeme proti nebezpečným či ozbrojeným pachatelům, eskortujeme lidi, co jsou mnohdy v nepříliš dobré formě nebo například často přelézáme překážky, a proto nás nejčastěji potkáte v „čerňácích a taktických vestách, kde máme vše potřebné vždy při ruce", vysvětlil nám vedoucí útvaru.

Jiná uniforma

     Právě taktická vesta dnes již neodmyslitelně k výstroji OHS patří, ve té se nosí nejen vybavení potřebné k zásahu, jako pistole, náhradní zásobníky, teleskopický obušek, pouta, slzný plyn a nůž nebo i zásahové výbušky P1 a P2. Policisté zde mají tak trochu volnou ruku a vestu si doplňují dle potřeb a své specializace. U některých policistů tak nechybí například nadstandardně vybavené lékárničky, hydratační vaky, vhod samozřejmě přijdou multifunkční kleště, rychlostahovací pouta a mnoho dalšího.

     Pod touto vestou policisté nosí ještě jednu a to neprůstřelnou vestu nebo místo ní mají v taktické vestě balistické pláty, které spolehlivě zastaví nůž nebo projektil. Není se čemu divit, střelná zbraň již dnes není u pachatele žádným mimořádným překvapením.

Prvosledové hlídky

     Tímto výčet nového a moderního vybavení zdaleka nekončí, protože policisté z OHS zajišťují také prvosledové hlídky, které musí být připraveny zasáhnout proti těm nejnebezpečnějším pachatelům, kteří nebudou váhat střílet, jako jsou například teroristé nebo šílení střelci.
     V těchto autech jsou mimo běžné balistické ochrany i neprůstřelné štíty či přilby a v trezorových schránkách jsou samopaly a další zbraně.

Zbraně

     Tím se dostáváme k výzbroji členů OHS. Jako všichni policisté nosí standardní služební zbraň, tedy pistoli ČZ 75 D Compact, ráže 9x19mm. Dle vlastního rozhodnutí si ji umisťují tam, kde jim nejvíce vyhovuje, do pouzdra na opasek na stehno a nebo třeba na taktickou vestu.
     Výše uvedené prvosledové hlídky mají ještě navíc po celém světě známý a všemi policejními sbory vyhledávaný samopal Heckler & Koch MP 5, opět v ráži 9x19 mm... Tento samopal je velice oblíbený pro svou spolehlivost, váhu, přesnost a velikost. Samopal střílí v režimu jednoho výstřelu, trojranné a plné dávky.
     Další dlouhou zbraní, která je již těžšího kalibru, je česká klasiká útočná puška Sa 58, ráže 7,62x39 mm. Jedná se o útočnou pušku, někdy nesprávně nazývanou samopalem, která sloužila v naší armádě řadu desetiletí.Tato zbraň má využití hlavně proti cílům s balistickou ochranou a tam, kde je potřeba vyšší průbojnosti, tedy u cílů na které nestačí samopaly ráže 9mm.
      Jako další zbraň, kterou mají policisté k dispozici, je brokovnice FABARM s širokou škálou střeliva od standardních brokových nábojů nebo nábojů s jednotnou střelou. Policisté do ní ale mohou použít i speciální náboje, určené na vyrážení dveří a nebo gumové, nesmrtící náboje s gumovými projektily.

     Mezi speciální výzbroj se také řadí vrhač Heckler & Koch 69, který používá granáty ráže 40 mm. Tato zbraň se nejčastěji používá při demonstracích, kde umožňuje policistům střílet proti davům granáty, naplněné slzným plynem, zábleskové a kouřové granáty.

Máme zbraně co zastaví, ale nezabijí

     Tímto se dostáváme do kategorie neletálních (nesmrtících) zbraní. Zde představíme dvě. První je TASER X26, což je zbraň, která paralyzuje živý cíl s využitím elektrického, vysokonapěťového výboje. Na živé cíle tedy taser působí podobně, jako běžně dostupný elektrický paralyzér, ale mnohem účiněji. Zásadní rozdíl je v tom, že působí nejen přiložením k tělu, ale i na dálku, kdy Taser vystřelí dvě jehly, které se zabodnou do těla a paralyzují zasaženého.

     Druhou zbraní je Pepperball, tedy speciální puška na bázi paintballové zbraně, která vrhá kuličky s celou škálou náplní, například pepřovým sprejem a barvou.

Bratři a sestry

     Policisté z tohoto útvaru nadstandardně drží při sobě. Oni se nejčastěji dostávají do potyček s pachateli, jejichž agresivita postupně neustále narůstá. U OHS platí a vždy platilo, že každý se může spolehnout na každého a na své kolegy se mohou spolehnout jako na své bratry a sestry.

     Přátelské svazky mezi nimi nejsou jen ve výkonu služby, ale i ve volnu. Tahle parta spolu chodí pravidelně cvičit do posilovny i tělocvičny a také to ve svém volnu umí pořádně roztočit i ve svém oblíbeném klubu.

Vybavenost

     Osobně jsme byli nedávno svědky společného cvičení českých a německých policistů, kdy němečtí policisté byli překvapeni naší výstrojí. Sami sice dorazili na cvičení ve služebních vozech BMW, které samozřejmě převyšují naše škodovky, ale česká osobní výbava policistů zase bohatě předčila výbavu německých. Němci si například zkoušeli naše vybavení těžkooděnců, které kvitovali a vysvětlovali, že oni tak kvalitně vyrobené nemají.