"Jasně, číslo platební karty a CVV kód vám ráda dám!"

Nepoučitelní, nepoučitelní a nepoučitelní! Pokračování

Autor: Jana Holá 7. března 2023 15:54 , aktualizace 15:56

Podvodníci

Minulý týden jsme informovali o třech podvodech a už tu máme další dva, tentokrát z Rokycan:

     V prvním případě devětatřicetiletá žena nabízela na stránce Facebook Marketplace dětské oblečení, o které 28. února ve večerních hodinách projevil zájem neznámý uživatel a požadoval zaslání zboží přes kurýrní společnost, kterou si sám určil. "Na emailovou adresu ženy následně zaslal odkaz, kam měla vyplnit kompletní údaje k jejímu bankovnímu účtu s tím, že tam budou zaslány peníze za zboží. Žena tak učinila a zanedlouho jí přišel požadavek ke schválení platby ve výši 31 900 korun. Tato byla následována dalšími čtyřmi žádostmi, kdy každá z nich byla na částku 25 000 korun. Naštěstí žena ani jednu z těchto plateb nepotvrdila a nepřišla tak o žádné peníze," popsala nám nedokonaný podvod mluvčí policie s tím, že žena vše správně oznámila a rokycanští policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

     V druhém skutku byl postup podvodníka úplně stejný, jen s tím rozdílem, že dvaačtyřicetiletá žena platbu bohužel potvrdila. Opět byla kontaktována neznámým uživatelem na Facebooku, který v úterý 28. února projevil zájem o nabízené zboží. Na email obdržela odkaz na kurýrní společnost, kam vyplnila údaje o své platební kartě. Následně jí do bankovní aplikace ke schválení přišla platba ve výši 18 998 korun, kterou odeslala. 

     Tyto typy podvodů jsou bohužel velice časté, a proto všem doporučujeme, aby zboží odesílali na dobírku, případně kupujícímu zaslali pouze číslo účtu, kam si přejí zaslat peníze. Rozhodně do žádných podezřelých odkazů nevypisujte citlivé údaje, jakými jsou číslo platební karty, datum expirace platební karty, CVV kód či přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Stejně tak nikomu neumožňujte vzdálený přístup do vašeho počítače či chytrého telefonu.

Zde jsou další tři podvody, o kterých jsme informovali minulý týden:

     První případ podvodu, který již šetří policisté, se odehrál v pátek 24. února letošního roku, kdy neznámý muž zkontaktoval telefonicky čtyřiadvacetiletého muže ze Sušicka, přičemž k hovoru použil telefonní číslo jedné z tuzemských bank. Poškozený tak netušil, že nejedná se zástupcem banky, ale s podvodníkem.
     "Volající jej informoval, že došlo k nabourání jeho účtu neznámým pachatelem a k pokusu převodu peněz do zahraničí. Dále muže vyzval, aby pomocí aplikace poskytl vzdálený přístup do počítače a také údaje ke své platební kartě, což poškozený učinil. Poté ve svém internetovém bankovnictví potvrdil transakci, kterou podvodník převedl více než 17 tisíc korun na jiný účet," popsala mluvčí policie.
      Policisté v tomto případě zahájili úkony pro podezření ze spáchání trestných činů podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

      Další případ se stal jen o několik dní později v Klatovech a jedná se o podvod, o kterém již několik let informujeme v podstatě neustále.
      "Osmašedesátiletá žena prodávala na internetovém bazaru domácí spotřebič. Ozval se jí zájemce, který jí přes mobilní aplikaci zaslal odkaz, žena na něj klikla a v odkazu vyplnila nejen údaje ke své platební kartě, ale i přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví. Pak už jen mohla sledovat, jak neznámý pachatel převedl téměř 42 tisíc korun z jejího spořícího účtu na běžný účet, a tyto peníze pak vybral v bankomatu," uvedla mluvčí policie k tomuto případu s tím, že i zde policisté zahájili úkony pro podezření ze spáchání trestných činů podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

     Poslední podvod, který klatovští policisté nyní šetří, se pro změnu týká investic. "Neznámý pachatel se telefonicky spojil s sedmapadesátiletým mužem a přesvědčil jej, aby prostřednictvím internetových stránek prováděl investice. Pod záminkou, že mu vyplatí výnosy z investic, muže přesvědčil, aby mu umožnil vzdálený přístup do počítače i do internetového bankovnictví. Z toho následně v několika platbách odcizil více než 185 tisíc korun," doplnila informace mluvčí policie k poslednímu případu
     Zde policisté zahájili úkony pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to z podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.