Foto

Pozor na podvodníky s pronájmy bytů v Plzni

Právník radí jak nenaletět a nepřijít o peníze

Autor: Jana Holá 11. září 2019 10:43 , aktualizace 10:43

Právo Podvodníci

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

      Od začátku letošního roku opakovaně varujeme před podvodnými inzeráty na pronájem bytů, které se objevují v celé České republice, Plzeňsko samozřejmě nevyjímaje.
     Minulý týden se objevila další vlna podvodných inzerátů, z nichž jeden je i v Plzni v Šafaříkovo sadech (inzerát je dole pod článkem).
     V rámci těchto inzerátů několik dalších zájemců o pronájem zaslalo zálohy, nebo i celé platby na zahraniční účty, kdy samozřejmě nakonec neviděli ani inzerovaný byt, ani své peníze.

Informovali jsme o tom například zde:

Podvody s byty v Plzni

Podvody s byty v Plzni

26. 08. 2019, 11:22, aktualizace 26. 08. 2019, 11:52

Pozor, podvodníci si již přišli na desítky tisíc korun

Jak se bránit?

      Protože se v různých obměnách podvodné inzeráty objevují stále a i přes všechna varování na ně někteří lidé naletí, obrátili jsme se na advokáta JUDr. Ing. Pavla Cinka z Advokátní kanceláře CINK a partneři, s.r.o. s žádostí o radu, jak je možno takovéto situaci předcházet.

Pane doktore, poradíte našim čtenářům jak nejsnáze zabránit tomu, aby se stali obětí takovéhoto podvodu?
     Jako advokátní kancelář věnující se dlouhodobě mj. i trestnímu právu máme bohužel s tímto fenoménem řadu zkušeností a víme, jak je pro poškozené bolestivé přijít takovýmto podvodem o značné finanční částky.
     Je však třeba upozornit na to, že v případě podvodných pronájmů se téměř vždy opakuje několik společných znaků, a to nízká cena, odmítání osobního setkání a žádost o peníze předem. Tyto znaky by měly zájemce každopádně varovat a vést k maximální obezřetnosti.
 

     Pokud bych měl napsat 6 jednoduchých kroků jak zjistit, aby dotyčný zájemce o své peníze nepřišel, doporučil bych následující:

  •    Ověřte si dotazem na katastr nemovitostí (lze i zdarma přes internet ZDE), zda je dotyčný opravdu vlastníkem dané nemovitosti. Pakliže není, tak není oprávněn nemovitost pronajmout.
  •    Trvejte na osobní schůzce s pronajímatelem nebo, pakliže z objektivních důvodů nemůže být přítomen, s makléřem renomované realitní kanceláře, prostřednictvím které nemovitost pronajímá. Odmítání osobní schůzky či možnosti si byt skutečně prohlédnout je zpravidla varovným signálem a platit peníze bez prohlídky bytu a fyzického kontaktu s pronajímatelem či realitní kanceláří určitě nedoporučuji.
  •    Neposílejte zálohy či jiné peníze na zahraniční účty bez toho, že by k tomuto byl objektivní důvod. Zahraniční účty slouží často právě k protiprávnímu vylákání finančních prostředků a peníze na nich v řadě případů nelze zajistit ani dohledat skutečného příjemce. 
  •    Při uzavírání smlouvy požádejte pronajímatele o doklad totožnosti, stejně tak jej bude pravděpodobně chtít on od vás. To, že někdo tvrdí, že je někým, ještě nemusí znamenat, že jím opravdu je.
  •    Nájemní smlouvu si nechte zkontrolovat odborníkem, v ideálním případě advokátní kanceláří. S ohledem na naši dlouholetou praxi v oblasti pronájmů máme řadu zkušeností s protiprávními ujednáními v nájemních smlouvách či fintách, kterými se pronajímatel, či v některých případech naopak nájemce, snaží vyhnout své odpovědnosti a poškodit druhou smluvní stranu.
        V řadě případů se částka 2 až 3 tisíce korun mnohonásobně vrátí a ušetří případné značné výdaje v budoucnu.
  •    Zálohy a jiné platby neposílejte bez platně uzavřeného smluvního vztahu s tím, že v případě absence osobního kontaktu trvejte na ověření podpisu prostřednictvím notáře či České pošty. Máte tak jistotu, že dokument podepsala osoba k tomu oprávněná.


 



Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.