Vzhledem k příznivému počasí je nyní houbařská sezóna v plném proudu, ale na houbaře kromě hub mohou v lese číhat i různé nástrahy. Mezi nejčastější samozřejmě patří to, že se do sběru hub tak hluboce ponoří, že přestanou vnímat své okolí a tím pak dochází ke ztrátě orientace. To se může stát komukoliv a kdekoliv.
Výjimkou není ani Plzeňský kraj, kde se například jen během posledních tří dnů ztratilo pět houbařů nebo Karlovarský kraj, kde zase policisté i hasiči ve středu 9. října pátrali dokonce po třech různých osobách během jediného dne.
Jedním z nich byl například pětaosmdesátiletý senior, který ve středu kolem jedenácté hodiny dopoledne odjel na elektrické invalidní tříkolce ze Stodu do jednoho z okolních lesů na houby a po rozsáhlé pátrací akci byl nalezen hasiči až ve čtvrtek v dopoledních hodinách.
"Další oznámení přijali policisté na operačním středisku tentýž den krátce před čtvrtou hodinou odpoledne. Muž ve věku jednasedmdesát let uvedl, že je někde poblíž obce Čirá na Sokolovsku na houbách a ztratil se. Na místo vyjeli policisté společně s hasiči, kteří muže v pořádku nalezli a předali do péče záchranářům," popsala tisková mluvčí policie.
"O dvě hodiny později volala na tísňovou linku žena, která oznámila, že se ztratila na houbách u Velkého Rybníku. Policisté ženu navedli podle mapy na cestu, která jí dovedla k silnici, kam se potřebovala dostat," pokračovala mluvčí.
"Kolem sedmé hodiny večer bylo přijato další oznámení o ztraceném šestasedmdesátiletém houbaři, který byl v dopoledních hodinách na houbách se svou rodinou u obce Třebeň na Chebsku. Ti ztraceného muže nejprve hledali sami, ale marně. Hledání komplikovalo především to, že muž neměl u sebe mobilní telefon. V místě proto následně proběhla pátrací akce, které se účastnilo 16 policistů, 35 hasičů a 3 policejní psi. Do akce byl zapojen i vrtulník s termovizí.
Muž byl nalezen po více než 3 hodinách, mírně podchlazen a dehydrován, následně byl předán do péče záchranářům a poté odvezen domů zpět ke své rodině," zakončila tisková mluvčí policie.
Policisté radí:
- Před cestou do lesa raději dopředu počítejte s náhlou změnou počasí, únavou, zhoršením zdravotního stavu nebo s možností úrazu.
- Řekněte svým blízkým, kam a na jak dlouho jdete. Vezměte si s sebou dostatek tekutin, nejnutnější léky, vhodný oděv, nabitý mobilní telefon a vhodná je i píšťalka na přivolání pomoci.
- Pokud je na výletě nebo v lese více osob, mějte je vždy v dohledu.
- Raději se držte značených turistických cest.
- Všímejte si větších objektů a cesty, kudy jdete k usnadnění orientace, kdybyste zabloudili.
- V nouzi volejte tísňovou linku Policie ČR 158.
Foto PČR