HS Šumava byla založena jako druhá v republice po Krkonoších 16. června roku 1948.
„Mohla vzniknout už o deset let dřív, ale události roku 1938, týkající se právě pohraničí, a pak nacistická okupace, tyto snahy přerušily. A v roce 48 vznikla na Špičáku šumavská Horská záchranná služba jako pobočka tehdejší HZS Krkonoše,“ uvedl k výročí Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.
"Začínali jsme s deseti dobrovolníky a začátky byly velmi krušné. Tvrdě se zápolilo s nedostatečným vybavením a finančními prostředky. Začínalo se s trochou sanitního materiálu a šesti přikrývkami od tehdejší UNRRY.
O rok později přišly kanadské saně a účast na školeních. Po jejich absolvování byl složen slib a předání služebních odznaků a legitimací. Zelené větrovky s odznakem HS byla tehdy událost," popisuje začátky tehdejší vedoucí Emil Kintzl.
Činnost HZS na Šumavě byla však na dlouhá léta omezena rozšířením hraničního pásma, které bylo pro turistiku a zimní sporty zcela uzavřené.
„Uzavřen byl dokonce i Špičák. Ve zbytku pohoří ale činnost HZS pokračovala s úspěchem, naštěstí hned po Špičáku vznikla další stanice v Hojsově Stráži a pak se podařilo založit i další,“ komentoval Michal Janďura situaci v době komunistického režimu.
V roce 1957 zanikla původní Horská záchranná služba a pod Československým svazem tělesné výchovy vznikla pokračující Horská služba.
„A jakmile se po roce 1989 zrušila hraniční pásma, mohl se víc rozvíjet turistický ruch a objevily se nové lokace s kvalitními sjezdovými tratěmi. Tím ovšem výrazně přibylo i naší práce s potřebou lepšího zázemí, lepšího vybavení a perfektního výcviku členů,“ dodal náčelník Janďura s tím, že na Šumavě nyní působí 13 profesionálních, 36 dobrovolných členů a 3 lékaři.
To jak se původní Horská služba mění a vyvíjí pozorují staří veteráni se zalíbením. Shrnul to právě Emil Kintzl: "Místo větrovek funkční oblečení, místo kanadských saní sněžné skútry a čtyřkolky, místo obvazů a dlah moderní lékařské pomůcky a o pomoci vrtulníků se nám ani nesnilo.
K těm starým stanicím přibyly nové v Prášilech, Nové Peci a Kramolíně a všechny jsou moderně vybaveny.
Chloubou je Dům HS na Špičáku, do kterého veterány pozval náčelník František Stupka a ten současný Michal Janďura s veterány udržuje přátelské styky. A měl radost s otevření expozice o historii HS, která je umístěna v Železné Rudě.
Přejme naší HS mnoho dobré práce pro naši Šumavu, co nejméně úrazů a žádné smrťáky. A ať jsou nadále dobrou partou, tak jako byli jejich předchůdci."
I my za naší redakci přejeme Horské službě mnoho zdaru a úspěšných zásahů v budoucnu.