Požáry s přítomností tlakových lahví patří mezi nejnebezpečnější události a patří mezi nejhorší noční můry každého hasiče, protože hrozí výbuch tlakové lahve i rychlé šíření požáru.
Přítomnost tlakových lahví při požáru není vůbec ojedinělá věc, hasiči se s tímto rizikem setkávají poměrně často.
Pokud je při požáru riziko přítomnosti tlakové lahve, je prvořadým úkolem hasičů zajistit chlazení lahve, její vynesení mimo místo požáru a pokračující chlazení, aby se zabránilo rozpínání plynů uvnitř lahve vedoucí k roztržení lahve a masivnímu úniku plynu.
Dalším možným způsobem, který se v poslední době zkouší, je využití odpouštění plynu z lahve a to pomocí prostřelení této nádoby. Výcvik zaměřený na tuto techniku probíhal ve dvou dnech ve vojenském prostoru Hradiště a byl určen velitelům HZS Karlovarského kraje ve spolupráci s policejními odstřelovači.
V první části výcviku byla vysvětlena technika a postup při požárech s přítomností tlakových lahví, samotná konstrukce, plnění či značení tlakových lahví a všechna nebezpečí, která při těchto událostech hrozí.
Během praktické části výcviku byl testován průběh požáru s přítomností tlakové lahve až do jejího roztržení a také zkoušena metoda prostřelení tlakové lahve při požáru. Kvůli bezpečnosti je nutné metodu prostřelení provádět z bezpečné vzdálenosti, tudíž s využitím právě odstřelovačů.
Technické zajištění kolegům na tomto výcviku poskytli Hasiči z Plzeňského kraje, kteří již mají s podobným cvičením zkušenosti z dřívějška.
Video a foto: HZS Karlovarského kraje