Minulý týden proběhl náročný výcvik hasičů zaměřený na záchranu osob, které se propadly ledem. Cvičení simulovalo různé situace, se kterými se jak profesionální tak i dobrovolní hasiči mohou v praxi setkat při zásahu na zamrzlých vodních plochách
Cvičení hasičů z Bolevce
Dobrovolní hasiči si během cvičení procvičili především základní techniky pohybu po ledové ploše a prvotní záchranu tonoucích. Součástí tréninku bylo zároveň i zvládnutí krizových situací, jako je vlastní propadnutí ledem. Cvičení probíhalo v noci, což vytvořilo realističtější podmínky pro zásahy v nepříznivých podmínkách."Tento druh cvičení je pro dobrovolné jednotky klíčový, neboť se v menších obcích často stávají prvními zasahujícími při podobných mimořádných událostech," uvedli sami hasiči.
Cvičení HZS Pk
Profesionální hasiči se během cvičení soustředili na pokročilejší záchranné techniky, jako záchrana pomocí páteřové desky, záchranného pásu nebo improvizovaných pomůcek. Tyto metody totiž vyžadují precizní koordinaci týmu a dokonalou znalost postupu. Trénovala se také komunikace mezi členy jednotky a efektivní využití dostupné techniky.Hasiči důrazně varují
Na nebezpečí chůze či bruslení na ledu jsme se již v minulosti zeptali mluvčího hasičů, kteří mají s podobnými záchrannými akcemi bohaté zkušenosti a každoročně se na ně pečlivě připravují. Ten by rád všem našim čtenářům připomněl, kdy je bezpečné na led vstoupit a jak se na něm chovat.Co ovlivňuje tloušťku ledu?
- Přírodní led může být nesourodý, obsahovat bubliny a praskliny.
- Můžou v něm být vytvořeny provzdušňovací otvory pro okysličení vody rybám.
- Tam, kde pod ledem proudí voda, může být zeslabený.
- Může obsahovat naplaveniny, listy a podobně. Zejména v místech přítoků a odtoků.
- Kraje ledu u břehu jsou obvykle tenčí.
- Sněhová pokrývka funguje jako tepelný izolant.
Jak zjistím, že již po ledu mohu chodit?
Stačí jednoduchá pomůcka: 5-5-10 To znamená: je-li alespoň 5 dní za sebou -5°C, nabyde led síly 10 cm. Za bezpečnou tloušťku ledu pro bruslení se považuje 15 cm. Pokud nevíte jak je led silný, nevstupujte na něj!
Nedoporučuje se vstupovat na led na tekoucí vodě. V klimatickém pásmu České republiky některé řeky nezamrzají vůbec a jiné jen na velice krátkou dobu. I když se může zdát, že potok nebo řeka je souvisle pokryta ledem, v místech hlavního proudu dochází k zeslabení ledu. Tím se riziko propadnutí zvyšuje. V případě proboření na tonoucí osobu nepůsobí pouze chlad a stres, ale také proud, který ji stahuje pod led.
Při proboření ledem následuje tepelný šok, velmi rychle dojde ke ztrátě citlivosti a pohyblivosti rukou, poté následují paže a chlad postupně ochromuje celé tělo. Při záchraně člověka z ledové vody je tak zásadním faktorem čas a schopnost zachránce rozložit svoji hmotnost do co největší plochy.
Pro sebezáchranu probořené osoby lze použít tzv. ledové bodce (Ice Picks). Na trhu jsou nabízeny originální výrobky ze Švédska nebo je lze snadno vyrobit i doma. Mohou to být dva šroubováky nebo jiné bodce s rukojetí, svázané provázkem a zavěšené kolem krku. Ostré konce bodců je třeba opatřit ochranou, aby nedošlo k poranění osoby při sportovních aktivitách. Při proboření člověk bodce uchopí, sundá chrániče a hroty zasekne do ledu, následně se přitáhne na pevnou část plochy. Když nejsou k dispozici ledové bodce, lze alternativně použít například svazek klíčů.
Jestliže nastane situace, kdy se někdo proboří do ledu a není schopen sám vylézt, záleží na momentálním zdravotním stavu a fyzických možnostech svědků, zda se rozhodnou pomoci nebo událost jen telefonicky oznámí na tísňovou linku.
Při ohlášení na linku 112 je nutné stručně a zřetelně popsat kdo volá, co se stalo, kde se událost stala a jak je tonoucí osoba daleko od břehu. U velkých vodních ploch je potřeba upřesnit, ke kterému břehu je osoba blíže a popsat nejvhodnější příjezdovou cestu. Hovor vždy ukončuje až operátor tísňové linky po celkovém vytěžení informací.
Jestliže se na místě nachází více svědků, je vhodné vyslat některého přihlížejícího, aby šel naproti přijíždějícím složkám IZS a navedl je na místo. Do příjezdu záchranných složek je nutné s tonoucí osobou komunikovat a ujišťovat ji o blížící se pomoci.
"Ačkoliv jsme na takové zásahy vycvičeni a vybaveni, byli bychom rádi, aby nikdo nemusel takový náš zákrok zažít," uvedl tiskový mluvčí hasičů na závěr.