V tomto videu jsou záběry z výcviku i ze skutečné záchrany lidského života
V posledním měsíci jsme několikrát informovali o zásazích záchranných složek v nepřístupném terénu, kde musel být nasazen vrtulník letecké záchranné služby s lezcem, respektive leteckým záchranářem. Následně nám do redakce přišlo několik dotazů, kdo to vlastně jsou ti lezci nebo ti leteční záchranáři.
Připravili jsme tedy pro Vás krátké představení těchto nepostradatelných specialistů. V první řadě si musíme vysvětlit, že lezec i letecký záchranář nejsou zaměstnanci Letecké záchranné služby, ale jsou to hasiči. Ano, čtete dobře, záchranka si tyhle profíky "půjčuje" od jiných složek. Lezce specializovaného na výšky i hloubky dodávají v případě potřeby hasiči, potápěče nebo třeba pyrotechnika zase policisté.
Kdo je trvale ve vrtulníku?
Posádka vrtulníku letecké záchranné služby je pětičlenná pilot, kopilot, palubní inženýr, lékař a sestra. V jiných krajích to může být jinak, záleží totiž na tom, kdo je provozovatelem LZS, ale v tomto článku popisujeme náš vrtulník, tedy Kryštofa 07, což je označení vrtulníku letecké záchranné služby v Plzeňském kraji, sídlící na Letišti Plzeň-Líně. Tísňové výzvy jsou přijímány a koordinovány zdravotnickým operačním střediskem a létá se s polským vrtulníkem PZL W-3A Sokół.
Když je potřeba další specialista, vrtulník si ho prostě nabere dle potřeby cestou k případu. Lezci - letečtí záchranáři jsou dislokováni na hasičských základnách v Plzni na Košutce a v Přešticích a jak jsme již uvedli, jde o hasiče s nadstandardním výcvikem vykonávajícího zde běžnou službu.
Z hasiče lezcem a z lezce leteckým záchranářem
Na to, kdo to lezci jsou a co jejich specializace obnáší, jsme se zajeli zeptat těch nejpovolanějších do Zbirohu, kde lezci cvičí. Zde je připravují skuteční machři jako Karel Hůla - člen Komise pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a letecký examinátor Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje, Petr Svoboda nebo Roman Palán. Právě Roman lektor a instruktor hasičů lezců si na nás našel čas a vše vysvětlil.
Kdo tedy lezci jsou a kdy zasahují?
"Lezci zasahují vždy, když je potřeba záchrana z výšky, hloubky nebo nepřístupného terénu. Spolupracují i s jeskyňáři. Typickým případem míst, kde zasahují lezci jsou lomy, komíny, skalní stěny, studny, ale také třeba lanovky nebo dráty vysokého napětí. Zjednodušeně řečeno, kdykoli se záchranná akce týká lana, nastupují lezci."
Kdyby se někdo chtěl stát hasičem - lezcem, co má udělat?
"V první řadě se musí stát hasičem. Po dvou letech služby se může ucházet o místo lezce. Pak následuje výcvik záchranných výškových prací, který obsahuje jištění, traverzy, jištění druhé osoby, záchranu druhé osoby, veškeré lanové práce a práce s materiálem, ale také zvýšení úrovně znalostí zdravovědy. Po splnění předepsaných požadavků a splnění zkoušek je pak hasič krajským ředitelem jmenován do funkce lezec.
Po dalších dvou letech služby se hasič – lezec může stát leteckým záchranářem. To samozřejmě vyžaduje další výcvik, ale zároveň je to asi nejvyšší metou této specializace. V každé ze tří směn hasičů je šest lezců a z toho pět leteckých záchranářů.
Na lezce jsou kladeny větší nároky než na hasiče, nad rámec běžných povinností jsou každý rok přezkušováni z teorie i praxe a mimo své povinnosti hasiče musí absolvovat ještě nadstandardní školení a výcviky v rámci své specializace."
Jak je to v praxi?
Na to jak spolupráce hasičů - lezců a záchranářů vypadá jsme se zeptali tiskové mluvčí hasičů: „S leteckou záchrannou službou a vlastně záchrankou obecně máme skvěle nastavenou spolupráci a jen ty nejlepší zkušenosti. Pokud je na palubě vrtulníku potřeba lezec, my ho připravíme na základně na Košutce nebo v Přešticích, kde jsou lezci trvale dislokováni.
Chtěla bych vyzdvihnout jejich náročnou přípravu, kterou vám popsal můj kolega ze Zbirohu,“ řekla nám tisková mluvčí hasičů a dodala: „Hasič - lezec je naprosto nepostradatelný při manipulaci s lanovou technikou nebo pacientem v nepřístupném terénu a jeho vázání do nosítek, přepravě v podvěsu nebo vytahování pacienta pomocí palubního jeřábu do vrtulníku.“
Foto: HZS