Při příjezdu hasičů již byla garáž otevřená, takže již nebyly naměřeny nebezpečné koncentrace oxidu uhelnatého, na místě se ale nacházelo šest osob s příznaky intoxikace, které musely být záchranáři transportovány do nemocnice.
"Do péče jsme si převzali pět lidí ve věku mezi 18 a 24 lety a jednu nezletilou osobu. Všichni byli při vědomí, oběhově stabilní a na kyslíkové terapii transportováni Urgentní příjem nemocnice v Domažlicích," uvedli záchranáři.
Podle tiskové mluvčí policie probíhala v garáži oslava a účastníci si topili plynovým zařízením, které není určeno pro provoz ve vnitřních prostorách.
"Případem se zabýváme, zjišťujeme veškeré okolnosti a budeme prověřovat, zda nedošlo k protiprávnímu jednání," doplnila ještě mluvčí policie.
Úvodní foto ilustrační
Život vám může zachránit pár korun
Opakovaně radíme, jak se před tímto nebezpečím chránit. První radou je stálé větrání, to však například v mnoha koupelnách není dost dobře možné.Lepším způsobem je elektronická signalizace detekující oxid uhelnatý, kterou s úspěchem používají právě i záchranáři. V minulých případech jsme se obrátili na našeho partnera D.S.D. Metal plus, firmu, která se zabývá hlavně požární ochranou.
Na pultě před námi se po našem dotazu okamžitě objevilo několik přístrojů, schopných oxid uhelnatý detekovat a uživatele varovat. Od těch nejjednodušších až po modely vyšší třídy, schopné kromě oxidu uhelnatého indikovat i jiné nebezpečné a hořlavé plyny.
Výhodou těchto zařízení je kombinovaný provoz na baterie i síťové napájení a hlavně jejich přenosnost. Zařízení je tak možné vzít i na dovolenou do pronajaté chaty nebo například do karavanu, kde se hodí schopnost kombinovaných zařízení detekovat například unikající propan-butan.
25 otrávených včetně dvou policistů
O otravě tímto plynem píšeme cca 10x ročně, zatím nejhorší případ byl 29. listopadu 2014, kdy se unikajícím oxidem uhelnatým otrávilo v Plzni dokonce 25 lidí najednou a to včetně dětí!
Hromadná otrava plynem byla tehdy kolem 22,30 nahlášena na operační středisko plzeňské policie. Na udané místo do Plynární ulice vyjelo hned několik hlídek policie a také zde zasahovalo několik jednotek hasičů i záchranářů. V jednom z bytů pravděpodobně došlo k poruše karmy a unikající oxid uhelnatý se rozšířil po celém domě.
Během evakuace osob se plynu nadýchali i dva policisté, kteří následně museli být hospitalizováni. Celkem se oxidem uhelnatým přiotrávilo 25 osob včetně dětí a z nich muselo být 13 hospitalizováno ve Fakultní nemocnici Lochotín.