Včera kontaktovala policii v Mariánských Lázních starostka obce Stará Voda, že při provádění stavebních prací v obci nalezl dělník ve vykopané staré studni u křižovatky silnic III/21417 a I/2 několik kusů staré munice. Na místo okamžitě vyjížděli policisté i hasiči a uzavřeli okolí nálezu.
„Okolí místa nálezu bylo okamžitě zajištěno a následně vyžádán příjezd policejního pyrotechnika. Na místo se dostavil pyrotechnik Pyrotechnické služba PČR, expozitura Teplice, který zajistil po prohledání místa celkem 27 ks kompletních funkčních "pancéřových pěstí" a cca 20 kg pěchotní munice, vše z II. světové války. Nalezenou munici zajistil a následně odvezl k odborné likvidaci,“ uvedl k případu mluvčí policie.
Studna vydala nejen munici, ale i pozůstatky uniforem, výzbroje a výstroje vojáků všech možných složek německé armády, nechyběly ani zbraně. Dle všeho se jedná o zbraně smíšené jednotky, bojové skupiny, Volksturmu nebo jednotky Wehrwolfů, tedy uskupení typického pro konec války.
Nejzajímavější je nález Panzerfaustů (pancéřových pěstí), které samozřejmě již jako celek nejsou funkční, ale trhavina v jejich hlavicích je nebezpečná dodnes.
Německá pancéřová pěst – Panzerfaust
V průběhu druhé světové války, kdy většina zemí přešla na válečnou výrobu, byla německá armáda vystavena obrovské materiální přesile. Čelit takové přesile německý průmysl nemohl, ať už z důvodů materiálních, finančních nebo časových. To vyvolalo úvahy o zkonstruování prostředku, který by dokázal efektivně ničit stroje protivníků a přitom by nebyl náročný na výrobu ani na výcvik obsluhy.
Firma HASAG z Lipska přišla s návrhem, kdy do tlustostěnné výmetné roury, obsahující nálož střelného prachu, byla zasunuta hlavice kumulativní nálože. Tak byl v Německu v roce 1942 vyvinut prostředek zvaný Panzerfaust, neboli pancéřová pěst.
U prvních typů pancéřových pěstí byl dostřel pouhých 30 metrů. Od roku 1944 byl dodáván Panzerfaust 60, který měl dostřel 60 metrů a lepší účinnost. Do prosince 1944 bylo vyrobeno 1,3 miliónu kusů. Další typ s prodlouženým dostřelem 100 metrů se vyráběl od podzimu 1944 a od března 1945 byl dodáván typ s dostřelem až 150 metrů.
Panzerfausty byly masově a s velkými úspěchy nasazeny na frontě. Houfně se zakládaly jednotky takzvaných Panzerknackerů (louskáčků pancířů). Zbraň byla ideální převážně k boji ve městě, kde podmínky střelci umožnily přiblížit se nepozorovaně k cíli.
Foto: Policie ČR