Na Plzeňsku řádí fiktivní ruští bankéři

Podvodníci se vydávají za bankéře i policisty

Autor: Petr Novák 10. února 2022 11:33 , aktualizace 11:33

Cizinci Podvodníci

     Další případ, při kterém se podvodník po telefonu snažil přesvědčit ženu, aby mu poskytla přístupové údaje ke svému bankovnímu účtu šetří policisté v Plzni.

     Na policii se včera obrátila žena z Ruska, která zde dlouhodobě žije, že jí v posledních dnech dokonce již dvakrát telefonicky kontaktoval rusky hovořící muž.
     "V prvním případě se představil se představil jako jednající zástupce jedné bankovní instituce. Dle jeho "příběhu" si měla žena u peněžní instituce nově sjednat úvěr, přičemž měl být v této souvislosti vytvořen jakýsi nedoplatek.
     Žena okamžitě pochopila, že zde něco není v pořádku. Věděla totiž jistě, že o žádnou půjčku nikde nežádala. Podvodník na ni naléhal a snažil se ji během hovoru přinutit k tomu, aby mu poskytla přihlašovací údaje ke svému běžnému účtu nebo údaje k její platební kartě. Sdělil jí přitom, že pokud tak neučiní, bude muset celou záležitost oznámit na policii,"
popsala tisková mluvčí policie. Žena naštěstí měla dostatek soudnosti i rozumu, takže muži žádné údaje neposkytla a zavěsila.

     Jen o několik dní později ženě volal z jiného neznámého telefonního čísla rusky mluvící muž, který se dokonce představil jako policista, oslovoval ji jménem a sdělil jí, že figuruje jako ručitel v jiném sjednaném bankovním úvěru sjednaném na částku 100 000 korun. Žena volajícího po hlase poznala, takže jí bylo jasné, že se jedná opět o podvod, zavěsila a o celé věci vyrozuměla Polici ČR.

     Policisté se případem zabývají a dále varují širokou veřejnost, zvláště ruskojazyčné cizince, před podobnými telefonáty, které při absenci obezřetnosti nemusejí dopadnout jako ve výše uvedených případech. 
     Bohužel se nejedná o ojedinělé případy a výše škody se leckdy pohybuje i v několika desítkách až stovkách tisíc korun. Část případů zůstává ve stádiu pokusu, zpravidla pouze díky obezřetnosti a pasivity poškozených. Policisté se jednotlivými případy aktivně zabývají, vyhodnocují a prověřují získané poznatky a na případech také spolupracují s dalšími kriminalisty z jiných oddělení hospodářské kriminality.

Jak podvodníci fungují:

Rusky hovořící pachatel telefonicky kontaktuje ruskojazyčné klienty českých bank jako bankéř nebo policista:

  • uvede, že došlo k přímému ohrožení peněžních prostředků na účtu volaného s tím, že je nutné jeho prostředky zabezpečit převodem na jiný bankovní účet
  • vyžaduje přihlašovací údaje a hesla do internetového bankovnictví a následnou součinnost volaného při ověření transakcí pomocí SMART klíče
  • navádí volaného ke stažení aplikace sloužící ke vzdálené správě telefonu nebo počítače
  • zjišťuje identifikační údaje platebních karet, přičemž následně dochází k neoprávněnému odčerpání peněžních prostředků z účtu volaného.

      Ani smyšlená legenda o fiktivně založeném úvěru není výjimkou.

Veškeré informace, které jsou na vás telefonicky vyžadovány: 

  • vždy ověřujte
  • neposílejte ani nesdělujte své osobní údaje k běžným účtům a svá hesla
  • neposkytujte informace ke svým platebním kartám
  • nereagujte na hrozby a výzvy pachatele
  • nestahujte žádné aplikace do mobilního ani jiného zařízení, o které jste pachatelem požádáni

Chráníte si tím svůj majetek a vaše soukromí!