V těchto dnech probíhá v Plzni známý Festival Na ulici, což je akce nabízející pestrý kulturní program, včetně hudebních vystoupení, divadelních představení, workshopů a dalších aktivit odehrávajících se přímo na ulicích a dalších veřejných prostranstvích.
Letos festival poprvé navázal spolupráci se spolkem K Srdci, který se stará o plzeňské bezdomovce a právě ti nyní každý den na festivalu zajišťují úklid.
Zapojení osob žijících na okraji společnosti do práce je samozřejmě velice dobrý nápad a my jsme proto trochu vyzpovídali ředitele festivalu Lukáše Krásného a jednu ze zakladatelek spolku K Srdci Lucii Vavruškovou.
Samozřejmě jsme také dali prostor k vyjádření lidem, kteří úklid na festivalu sami provádějí, a to Romanovi, který se kdysi sám obrátil na spolek s prosbou o pomoc a postupně se vypracoval až na vedoucího brigád, a Jindřišku, která se dostala na ulici.
Ahoj, tak mi povězte, jakou roli hrajete v celé této akci?
Lukáš: "Nápad zapojit spolek do festivalu jsem dostal jakmile jsme se s Lucií poznali. Je důležité, aby společnost věděla, že je spoustu lidí v této komunitě, kteří na ulici opravdu žít nechtějí a hledají pomoc, jen prostě nemají to správné zázemí. Spolek K Srdci je skvělá organizace, která je důkazem, že možnosti tu jsou."
Lucie: "Spolek nabízí úklidové brigády, kdy si lidé v těžké životní situaci mohou vydělat na obživu a nebo se prostě jen posunout a vydělat si třeba na nájem.
Pomoc nabízíme ve dvou variantách. Buď brigádu, kdy lidé za odvedenou práci dostávají stravenky, a nebo pracovní smlouvu, kdy třeba jako tady Jindřiška, si mohou vydělat na nájem na ubytovně a dostat se z ulice."
Roman: "Propil jsem rodinu a šel jsem si sednout do basy. Když mě pustili, obrátil jsem se na různé organizace, které mě postupně přivedly až k Lucii do spolku.
Nyní již skoro dva roky vedu společně s Luckou úklidové brigády po Plzni, věnujeme se zejména černým skládkám a letos poprvé spolupracujeme s Festivalem Na ulici. Celá akce spočívá v tom, že zaměstnáváme lidi bez domova a pomáháme jim k návratu do společnosti.
Snažím se jít příkladem pro ty, kteří jsou hluboko ve svých problémech a myslí si, že není cesty zpět."
Jindřiška: "Je mi 52 let a na začátku roku jsem se díky velmi těžké vztahové situaci, v které jsem byla psychicky i fyzicky týrána, dostala sama na ulici. Vyhledala jsem pomoc na policii, posléze na faře a tak jsem se dostala až ke spolku.
Jsem jim za vše moc vděčná a vážím si veškeré pomoci. Mám tady jasně daná pravidla, která dodržuji, pracuji a osobně se posouvám. Myslela jsem, že už na ulici zůstanu a teď občas sama nechápu, jak se mi vše změnilo a že jsem tam, kde jsem."
Jak tedy úklidová brigáda funguje?
Roman: "Přihlásíš se, dorazíš a pracuješ. Máme samozřejmě pravidlo, že musíš dorazit v dobrém stavu, abys tu práci mohl vykonávat. Pokud to nezvládneš, dostaneš šanci jindy a zkusíš to prostě třeba zítra."
Lucie: "Při této festivalové akci to máme nastavené v zázemí u Pekla, tam se sejdeme a společně odcházíme na určená místa. Lidé jsou rozděleni do dvou skupin, které mají tříhodinové směny. Během festivalu sbíráme okolo podií odpadky, které posléze třídíme do určených popelnic."
Dokážete stručně a krátce vyhodnotit úspěšnost spolupráce?
Lukáš: "Za mě, že je to určitě stoprocentní."
Lucie: "Mám z toho radost."
Roman: "Funguje to."
A na závěr?
Lukáš: "Co ještě říct? Mám radost, nejen z toho, že je na jednotlivých scénách zajištěn pořádek, ale hlavně, že to pomáhá lidem, kteří naši pomoc potřebují."
Lucie: "Pilotní projekt je možné uskutečnit díky podpoře Festivalu Na ulici, UMO 3, Odboru bezpečnosti a prevence kriminality a Diecéze plzeňské a Čisté Plzni. Za letošní rok se z ulice dostalo už šest lidí. Je to skvělé a my moc děkujeme."