Stále sledujeme vývoj naprosto nepochopitelného případu střelby prakem na kamion na dálnici D5 ve směru z Plzně na Rozvadov, ke kterému došlo letos v lednu a který silně pobouřil širokou veřejnost.
Jak jsme již v únoru informovali, kriminalisté vypátrali posádku vozu, ze kterého spolujezdec vystřelil do okna předjížděného kamionu, a policisté oba Ukrajince, osmadvacetiletého Volodymyra a devětatřicetiletého Viktora, obvinili ze spáchání zločinu obecné ohrožení v jednočinném souběhu s trestným činem poškození cizí věci.
V červnu policie ukončila šetření tohoto případu a státnímu zástupci předala návrh na podání obžaloby. Nyní státní zástupce po prostudování veškerých podkladů obžalobu vyhotovil a předal soudu.
Oba muži tak koncem září stanou před okresním soudem Plzeň - sever, kde jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let.
O případu jsme jako první informovali v článku:
Útok na jedoucí kamion na dálnici D5 - případ přebírají kriminalisté a střelci nyní hrozí až osm let
Policisté se od pondělí 27. ledna zabývají naprosto nepochopitelným a velice nebezpečným jednáním posádky vozu BMW, ke kterému došlo na dálnici D5 ve směru z Plzně na Rozvadov, těsně za sjezdem na Nýřany.
Jak jste sami mohli vidět na videu, řidič vozu BMW najel těsně vedle kamionu, spolujezdec se vyklonil z okénka a zatím nezjištěným způsobem prostřelil okno jedoucího kamionu.

Jednou z vyšetřovacích verzí je, že muž použil silný prak, to nám však mluvčí policie zatím oficiálně nepotvrdila.
Řidič kamionu naštěstí situaci zvládl, takže nedošlo k nehodě, soupravu odstavil na kraj dálnice a zavolal policii.
"Můžeme potvrdit, že se od včerejšího dne zabýváme případem poškození bočního okna u nákladního vozidla. K samotnému poškození došlo při jízdě po dálnici D5 na 98,5. kilometru ve směru z Plzně na Rozvadov, kdy osobní vozidlo tovární značky BMW předjíždělo nákladní vozidlo Volvo s návěsem.
Spolujezdec z osobního vozidla stáhl boční okno a neznámým způsobem poškodil zasklení levých dveří tahače. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci," uvedla nám mluvčí policie s tím, že policisté žádají případné svědky incidentu, aby se přihlásili na linku 158.
Následně došlo ke změně právní kvalifikace na trestný čin, respektive již zločin Obecné ohrožení, za který pachateli hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.
Šetření události si převzali kriminalisté, kteří mimo jiné samozřejmě zjišťovali i kdo seděl na sedadle spolujezdce v době incidentu.
Na konci února došlo v tomto případu k dalšímu posunu a řidič i spolujezdec již byli obviněni. "Dnes policejní komisař z územního odboru Plzeň venkov zahájil trestní stíhání dvou mužů cizí státní příslušnosti ve věku 28 a 39 let ze spáchání zločinu obecné ohrožení v jednočinném souběhu s trestným činem poškození cizí věci," sdělila nám tenkrát tisková mluvčí policie.