Ačkoli v posledních letech informační prostor doslova přetéká varováními před podvody, kdy se podvodník vydává za pracovníka banky, nebo třeba policistu a po telefonu svou oběť přesvědčí aby mu buď poskytla své přihlašovací údaje k účtu, nebo je přímo zaslala na cizí účet, stále se najdou naivní lidé, na kterých tito podvodníci vydělávají statisíce.
Právě takto o úspory přišla žena z Domažlicka
Kriminalisté přijali v úterý 13. září oznámení, že dosud neznámý pachatel vystupující pod smyšlenou identitou pracovníka banky telefonicky kontaktoval ženu, které sdělil, že u jejího bankovního účtu byly zneužity její osobní údaje, došlo k jeho napadení a může tak dojít k zneužití jejích finančních prostředků. Poté ženu přesvědčil, aby vybrala obsah účtu, tedy 260 tisíc korun. Žena tak držela v rukách doslova celé své úspory v hotovosti a i když nehrozil způsob, jak by se k nim někdo cizí mohl dostat, nechala se od podvodníka přesvědčit, aby s hotovostí dojela k bitcoinmatu, celou hotovost do něj vložila a nakoupila za ní kryptoměnu. Žena ale samozřejmě neměla zřízenou kryptopeněženku, takže bitcoiny nakoupila do peněženek, jejichž QR kódy jí takzvaný bankéř zaslal.
Jak již jistě tušíte, protože jsou tyto kryptopeněženky zcela anonymní, šance, že by ženiny peníze byly někdy nalezeny, je v podstatě nulová.
"Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, pátrají po pachateli a případ nadále prověřují," uvedla k tomuto případu tisková mluvčí policie.
Druhá naivní žena je ale okrádána právě v tuto chvíli
Přímo v průběhu psaní tohoto článku nás čtenář a zároveň i kamarád upozornil na jiný pokus o podvod, ve kterém chtěl pachatel zneužít citů a naivity starší ženy.
Žena přišla do jeho prodejny počítačové techniky Zetcomp.cz na Koterovské třídě požádat o radu, jak má koupit a poslat takzvané Steam karty v hodnotě stovek EUR s tím, že je chce poslat neznámému vojákovi, kterého sice nikdy neviděla, má ho ale ráda a prý si velice krásně píší. Údajný voják Steam karty, což jsou herní kupóny určené k nákupu digitálního obsahu, nejčastěji počítačových her, prý potřebuje, aby mohl odjet z práce a konečně se se ženou vidět.
Prodavač se pokusil ženě vysvětlit, že s největší pravděpodobností jde o podvod, a že karty v žádném případě kupovat a odesílat nemá. Doporučil jí také, aby ihned zašla na obvodní oddělení policie a vše tam nahlásila.
Bohužel mluvčí policie nám uvedla, že žena ale na policii zatím nedorazila, takže zřejmě karty koupila a podvodníkovi odeslala z jiného místa.
Za redakci můžeme paní pouze vzkázat: "Vážená paní, pokud budete tento článek číst a peníze neznámému vojákovi i přes opakované varování pošlete, bude to v podstatě totéž, jako byste je hodila do kanálu."
Foto ilustrační, vyjde na stejno, jestli peníze hodíte do kanálu, pošlete neznámému vojákovi, námořníkovi či dělníkovi na ropné plošině a nebo se je pokusíte ochránit před podvodníkem, jak vám po telefonu radil ten hodný ale špatně česky hovořící bankovní poradce, a nacpete je do bitcoinmatu.