Včera dopoledne jsme informovali, že nedaleko Železné Rudy a Špičáku došlo k velmi vážnému zranění 72letého muže, na kterého během těžby dřeva, respektive odstraňování polomů, spadla kláda. Na místo okamžitě vzlétl vrtulník LZS z Líní, ale také se začal odvíjet příběh o statečnosti a obětavosti mnoha lidí.
Těžce zraněný muž byl asi sto padesát metrů pod červenou turistickou stezkou ve velmi složitém a špatně přístupném terénu, utrpěl otevřenou zlomeninu nohy a trpěl obrovskými bolestmi. Jako první k němu pěšky dorazili členové Horské služby, kteří na zádech přinesli potřebné zdravotnické vybavení a nosítka. „Muži jsme poskytli základní ošetření a zafixovali mu nohu vakuovou dlahou. Pak jsme s pomocí lesních pracovníků a náhodných turistů pána na nosítkách šetrně přenesli k našemu terénnímu vozu,“ popsal akci člen Horské služby Ladislav Vybíral.
Špičácké sedlo nepřeletíme!
Horští záchranáři pak seniora převezli k domu Horské služby
na Špičáku a zde čekali na vrtulník s lékařem, protože pouze lékař může podat léky utišující bolest. Jenže vše se začalo komplikovat příchodem husté mlhy a vrtulník z Líní nemohl přeletět Špičácké sedlo.
Každá vteřina byla pro velice trpícího seniora dlouhá jako hodina a čas letěl, když přišel malý, neočekávaný zázrak. Kolem šel náhodou s kočárkem a s manželkou lékař letecké záchranné služby: "Zrovna jsem měl v plánu jet ze Špičáku, kde mám byt, na noční službu na K13 do Bechyně (pozn. red.: Kryštof 13 je volací znak a označení vrtulníku LZS v Jihočeském kraji).
Zrovna jsem byl na procházce s kočárkem se synem a manželkou, když právě přijížděl vůz Horské služby, aby předal dotyčného pacienta záchranářům čekajícím u objektu HS na Špičáku. Slyšel jsem v dáli Kryštofa 7 z Líní, tak jsem se radši šel optat, zda pacient nepotřebuje lékaře," popsal nám skromný lékař, který si nepřeje být jmenován.
Pacient skutečně akutně potřeboval při nesnesitelných bolestech zaléčit, takže neočekávaný příchod lékaře doslova z mlhy se rovnal malému zázraku. Letecký doktor se záchranáři provedl nezbytná léčebná opatření a stabilizovaného pacienta pak dovezli na Špičácké sedlo, kde ho předali lékařovo kolegům z Kryštofa 7.
Start není možný!
Bohužel počasí, tak jak už to na horách bývá, se neustále horšilo a mlha doslova připoutala vrtulník k zemi, start již možný nebyl. "Pro mlhu skutečně nemohl náš vrtulník vzlétnout a proto lékařka letecké záchranné služby z Kryštofa 7 jela v sanitce RZP s pacientem na Emergency Fakultní nemocnice Plzeň a vrtulník musel zůstat na místě," popsal pokračování záchrany muže MUDr. Šín ze ZZS.
Po odjezdu sanitky s pacientem kluci od Horské služby odvezli zpět domů lékaře letecké záchranky a ten tak mohl jet do Bechyně, kde na něj již čekal jeho vrtulník Kryštof 13. Horští záchranáři pak ještě nezapomněli pilotům a sestřičce do prochladlého Kryštofa 7 dovézt horký čaj. Vrtulník pak zde čekal asi do jedné odpoledne, kdy mu konečně počasí dovolilo odlet domů do Líní.
Na první fotce je lékař z Bechyně: "Samotného mě překvapilo, kolik
složek a lidí bylo zainteresováno k záchraně muže a jsem rád, že jsem se k tomu v
jediném volném dopoledni po 12 dnech nachomýtl. Doufejme, že to vše dobře dopadne a pacient se uzdraví.
Nemám žádný problém s uveřejněním, ale jinak budu asi radši,
pokud zůstanu v anonymitě.
Přeji vám nadále mnoho úspěchů ve vaší práci, které
si velmi cením, jelikož jsem rád, pokud někdo poukáže na
to, co vše práce hasičů, policistů, záchranářů obnáší."
redakce