Vše začalo 11. září 2017 nálezem zakrváceného těla Ukrajince ve věku necelých 30 let, bez známek života, ležícího v Dobřanech za plotem Mateřské školky.
Místo okamžitě uzavřeli místní policisté, následně dorazil výjezd krajské kriminálky, který na Plzeňsku řeší ty nejzávažnější trestné činy a následně po nich i koroner. Operativci kriminálky pak procházeli okolní domy a zajišťovali svědky.
Od prvního okamžiku bylo jasné, že muž zemřel násilnou smrtí, respektive, že byl ukopán a velké množství kopů mířilo na hlavu.
Jen pár dní stačilo kriminálce, aby vrahům přišli na stopu. Mimo jiné bylo zjištěno, že v pondělí se muž pohyboval do dobřanských barech a hernách, vyhrál pár tisíc korun a během toho si ho vytipovali jeho budoucí vrazi, mladíci ze Studniční ulice, přičemž jednomu z podezřelých ještě nebylo ani patnáct let a nejstaršímu bylo devatenáct.
Podezřelí žili v místní komunitě, v bývalých chlévech, kde se tísnilo ještě asi třicet dalších lidí, takže policisté neriskovali a pro podezřelé si došla zásahová jednotka. Zadrženi byli všichni podezřelí vyjma iniciátora vražedného útoku Patrika Danka, který, jak se později zjistilo, ihned po zabití Ukrajince uprchl do Anglie.
Kamarádi mrtvého údajně vyhrožovali pomstou, čímž vyvolali doslova exodus rodin podezřelých, které ještě tentýž večer asi v deseti autech odjely.
Později, po pečlivém zadokumentování všech důkazních prostředků, zahájila vrchní komisařka trestní stíhání dvou 17letých mladíků pro provinění loupeže s následkem smrti dle § 173 odst. 1, odst. 4 tr. zákoníku, spáchaného ve formě spolupachatelství.
Prokázalo se, že čtyřčlenná skupina muže fyzicky napadla, protože se chtěla zmocnit věcí, které měl poškozený u sebe. V napadání mladíci pokračovali údery a kopy do horní části těla, v důsledku čehož muž zemřel. Následně muži odcizili elektronickou cigaretu a batoh s peněženkou a doklady. Z batohu, který později odhodili, odcizili asi 300 korun, další tři tisíce zřejmě přehlédli a v batohu je nechali.
Zároveň byl státnímu zástupci podán podnět k podání návrhu na vzetí dvou obviněných mladistvých osob do vazby. Po Dankovi se dál intenzivně pátralo.
V březnu 2018 byl Danko vypátrán v anglickém městě Dover, kde se s falešnými doklady skrýval před spravedlností v místní romské komunitě. Informace k jeho pobytu získal policejní styčný důstojník cestou kriminalistů z Plzeňského kraje. Jeho následnou aktivitou pak hledaného anglická policie zadržela. I když se Danko v době zadržení prokázal cizími doklady, k jeho ztotožnění pomohly fotografie a detailní popis tetování.
V dubnu přivezli Danka do České republiky a soudce poté rozhodl o vzetí obviněného do vazby.
V říjnu pak plzeňský krajský soud Danka odsoudil k deseti a půl letům vězení. Ačkoli je tento trest na spodní hranici sazby za takto závažný trestný čin, Danko se odvolal okamžitě odvolal a případ tak putoval před Vrchní soud v Praze.
Dnes se Dankův obhájce u Vrchního soudu snažil přesvědčit soudce ke snížení trestu pod spodní hranici. "Klient spáchal takovéto jednání poprvé, spáchal ho ve věku blízkém mladistvému, spolupracoval s orgány činnými v trestním řízení, napomáhal vyšetřování a do spáchání toho skutku vedl řádný život," argumentoval překvapivě jeho obhájce, čím zřejmě myslel řádný život na útěku s kradenými doklady.
Vrchní soud však práci plzeňského soudu vyhodnotil jako kvalitní a původní rozsudek deset a půl roku odnětí svobody ve věznici s ostrahou potvrdil s tím, že jednání Danka bylo značně surové, byl naprosto zbytečně zmařen mladý život, a to za okolností obtížně pochopitelných. Verdikt plzeňského krajského soudu je tak pravomocný.