Dnes jsme informovali o nálezu dělostřeleckého, tříštivotrhavého projektilu v areálu VŠ na Borech (následně se ukázalo, že jde o cvičnou, asfaltovou verzi).
V textu jsme mimo jiné uvedli: „Dle informací pyrotechnika chybějící zapalovačna špici (které se dělaly z jiného, dražšího kovu) může ukazovat i na to, že by mohlo jít o kus vylitý asfaltem, který se používá jako cvičný, ale bez bližšího ohledání se to z fotografie nepozná a je nutno k nálezu přistupovat s maximální obezřetností, protože další zapalovač může být i ve dně projektilu.“
Následně nám přišlo několik dotazů na toto téma a tedy jsme požádali pyrotechnika o podrobnější vysvětlení: "Na přiložené fotografii (1) je nedávno nalezená střela, kde vidíte, že na plášti se podepsal zub času, ale uvnitř střely je vše jako nové a střela je plně funkční.
Zapalovače mohou být hlavové (na špici), které zajistí explozi náplně po dopadu a nebo dnové, viz fotka protipancéřového dělostřeleckého granátu československé výroby. Zde je právě dnový, kovový (náhradní ) zapalovač. Ani za mnoho desítek let se do vnitřku nedostane vlhkost a granát je plně funkční, což naštěstí nebyl dnešní případ.
Dnové zapalovače se používaly v případech, kdy granát měl nejprve proniknout do objektu za pomoci pancéřové, zesílené špice a teprve pak explodovat.
Toto vysvětlení je velmi zjednodušené, pro lehké pochopení laické veřejnosti a v žádném případě nemůže posloužit laikovi v identifikaci, zda je střela ostrá nebo cvičná. Běžně se totiž také nalézají střely plné trhaviny i bez zapalovačů a správnou identifikaci může provést pouze školený pyrotechnik po fyzickém ohledání.
Ke každému nálezu vždy musíme přistupovat tak, že je ostrý, dokud odborník neurčí opak."
Foto 1: Ukázka zapalovače
Foto 2: Dnešní nález
Původní článek zde: