KRIMI PLZEŇ se již ve více článcích věnovala probíhající zbrojní amnestii. Připravujeme i širší článek, který vzávěru zhodnotí celý průběh amnestie a napíšeme, které zbraně byli nejzajímavější. Každopádně adept na první místo je jižve hře. Policisté zúseku zbraní a střeliv jsou zvyklí na ledacos, ale to co přinesl 91letý stařík, překvapilo i je!
Dědeček přišel kokénku, rozepl ledvinkua před užaslé policisty vyndal plně funkční, ruční granát anglické výroby, typu MKII. Jako vysvětlení uvedl, že ho obdržel během osvobození vroce 1945 a od té doby ho měl doma.
Granát samozřejmě musel zajistit pyrotechnik, protože, ačkoli měl pojistku, jakákoli takto stará výbušnina je velmi nebezpečná a může explodovat i při mírném otřesu.
Varování policejního pyrotechnika:„Ať již zmiňované nebezpečné předměty vlastníme, nebo se dostaneme do situace, kdy je nalezneme, je nutné vždy maximálně zvýšit svoji opatrnost: Vpřípadě nálezu je nutné, aby nalezené předměty vždy posoudil specialista zpyrotechnické služby. Vzhledem kjejich nebezpečnosti snimi nelze neodborně manipulovat, či je kamkoli transportovat. Tyto nebezpečné „památky“ na válečné období vnašem okolí stále zůstávají. Vminulosti policisté zaznamenali i případy, kdy je „poctivý“ nálezce donesl přímo na policejní služebnu, popřípadě na obecní úřad. Vpřípadě, že naleznete takový nebezpečný předmět, ihned volejte na linku 158. Předmětu se nedotýkejte a nijak sním nemanipulujte. Náhodné kolemjdoucí osoby, které by mohly přijít do kontaktu smunicí, upozorněte a vyčkejte na příjezd policistů. Ti na místo přivolají specialisty zpyrotechnické služby, kteří munici posoudí a zajistí její bezpečnou likvidaci.“