Foto

Danieli a Josefe, zachránili jste život člověka, děkujeme Vám!

Tito policisté postupovali naprosto skvěle, ale co když tam příště nebudou? Lékař záchranné služby proto radí, jak můžete lidský život zachránit i vy.

Autor: Jana Holá 15. října 2023 13:38 , aktualizace 16:18

Záchrana života


     V úterý 10. října kolem šesté hodiny odpoledne v Karlových Varech ve vozidle zkolabovala žena. Jako první na místo dorazila hlídka policistů z místního obvodního oddělení. 

     Policisté zjistili, že u devětačtyřicetileté ženy došlo k srdeční zástavě a s tím spojené zástavě dýchání. Žena tedy byla v přímém ohrožení života, kdy by pro ni bez okamžité a kvalitně poskytnuté první pomoci celá událost samozřejmě skončila fatálně.

     Policisté zahájili resuscitaci, konkrétně nepřímou masáž srdce ženy, ve které pokračovali až do příjezdu záchranářů. Záchranáři poté společně s policisty v resuscitaci samozřejmě dál pokračovali a přibližně po deseti minutách se u ženy podařilo obnovit životní funkce. 

      Praporčíku Danielu Blahníkovi a nadstrážmistrovi Josefovi Hrašemu tak patří naše obrovské a upřímné poděkování za bezchybně provedený zákrok, díky němuž devětačtyřicetiletá žena nejenže přežila, ale dokonce i bez závažnějších následků. 
     Ženě přejeme brzké uzdravení a ještě mnoho let na tomto světě. 

Slovo lékaře záchranné služby na závěr

     Zástava srdce je bez okamžitě poskytnuté první pomoci, takzvané kardiopulmonální resuscitace, pro pacienta fatální. Srdce přestane čerpat krev, důsledkem čehož dochází ke ztrátě vědomí a následuje zástava dýchání. Během několika minut začne docházet k odumření mozkových buněk, což prudce snižuje možnost záchrany bez následků.

První pomoc přitom není složitá a zvládne ji úplně každý

     Základy resuscitace by samozřejmě měli umět všichni. Každý z nás by měl být připraven poskytnout první pomoc lidem na ulici, kamarádovi ve škole či kolegovi v práci nebo například členu vaší rodiny na procházce.

     My k vám dorazíme sice rychle, ale stěžejním faktorem úspěšného provedení kardiopulmonální resuscitace je hlavně rychlost a první minuty můžete právě vy odvést obrovský kus práce. 

     Klekněte si vedle postiženého a vytočte číslo 155, naše kolegyně od vás zjistí vše potřebné abychom k vám mohli vyjet a bude se samozřejmě ptát i na stav pacienta. Následně vám bude říkat, jak máte dál přesně postupovat a celou resuscitaci s vámi provede. Pokud je vás na místě víc, resuscitaci zahajte neprodleně a nám ať volá někdo jiný. Pokud jste sám, telefon si přepněte na hlasitý poslech a položte ho na břicho pacienta, budete tak s námi moci pohodlně komunikovat a zároveň budete mít volné ruce.

Postup resuscitace

Pacient musí ležet na zádech na rovné ploše, ruce má podél těla.

Zápěstní hranu dlaně položte na hrudní kost (u mužů toto místo tvoří spojnice mezi bradavkami). Přiložte i druhou ruku a prsty obou rukou spojte, takže těla se bude dotýkat jen zápěstí spodní ruky. Ruce udržujte napjaté a neohýbejte je v loktech.

Stlačte hrudník s frekvencí 100 až 120 stlačení za minutu do hloubky 5 až 6 cm.

Provádění resuscitace je fyzicky náročné, pokud jsou k dispozici další osoby, můžete se po dvou minutách vystřídat. Ve stlačování hrudníku pokračujte, dokud nepřijede záchranka nebo postižený nezačne reagovat.