O podvodech na internetu píšeme v posledních letech v podstatě neustále, znovu a znovu se ale najdou lidé, kteří podvodníkům na stále opakované triky naletí.
Zde jsou dva případy, kdy podvedení přišli celkem o více než půl milionu korun:
Falešný makléř
V prvním případě zkontaktoval neznámý pachatel osmačtyřicetiletého muže pomocí e-mailu, nabídl mu možnost investování a pomocí odkazu jej přesměroval na společnost, kterou zastupoval údajný makléř. Muž s ním komunikoval přes sociální sítě a pomocí aplikace mu umožnil vzdálený přístup do svého počítače."Po uhrazení vstupního poplatku mohl začít muž s pomocí údajného makléře obchodovat s investicemi. Během několika dní činil údajný výnos z investic 440 tisíc korun, ty si však mohl poškozený vybrat až po zaplacení likvidity ve výši 200 tisíc korun a daně, která činila 162 tisíc korun. Muž požadované částky uhradil, výnosu z investic se však nedočkal. Přišel tak o více než 360 tisíc korun," popsala nám první případ tisková mluvčí policie.
Falešný bankéř
Druhý případ se stal ve Stříbře, kde se falešnému bankéři podařilo podvést manželský pár. "Pachatel se nejprve telefonicky spojil se sedmatřicetiletým mužem, kterému se představil jako zaměstnanec jedné z bank a sdělil mu, že byl jeho bankovní účet napaden a přiměl ho k převodu více než 60 tisíc korun na účet jeho manželky.Ve stejnou dobu zavolal neznámý pachatel jeho čtyřiatřicetileté ženě, opět se přestavil jako zaměstnanec jedné z bank a i jí sdělil, že byl napaden její bankovní účet. Ženu přesvědčil, aby rozeslala více než 226 tisíc korun na dva různé bankovní účty. Dále ženu přiměl, aby k převodu peněz přesvědčila i svou třiašedesátiletou matku, což se jí podařilo. Seniorka zaslala prostřednictvím své dcery téměř 6 tisíc korun na neznámý účet, od zaslání větší částky ji uchránil nastavený limit, který odeslání více peněz nedovolil. Celková škoda tak činí více než 232 tisíc korun," uvedla mluvčí policie.
V obou případech zahájil policejní komisař úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu a po pachatelích policisté pátrají.
Varování
Kriminalisté upozorňují na vzrůstající počet internetových podvodů a v této souvislosti doporučují:- neotevírejte nevyžádané e-maily a jejich přílohy
- neinstalujte do svého počítače nebo mobilního telefonu neznámé aplikace, neumožňujte vzdálený přístup do zařízení cizím osobám
- informace o napadení svého účtu si ověřte přímo na pobočce své banky
- nesdělujte nikomu přístupová hesla ke svým účtům nebo do internetového bankovnictví
- pokud se stanete obětí podvodu, ihned kontaktujte svou banku a věc ohlaste na Polici ČR
Foto ilustrační