Foto

Oni trénovali, abychom my v případě nehody přežili

Přinášíme podrobný popis taktického cvičení součinnosti složek IZS

Autor: Petr Novák 6. dubna 2022 16:39 , aktualizace 19:37

Hasiči Záchranáři

     Dnes nám přišly desítky dotazů, kde jste se zajímali o to, co se dnes dělo u Plas. Bylo to veliké cvičení záchranných složek a článek o tom měl vyjít zítra. Jenže večer nám přišel mailem popis události od záchranáře a pracovníka zdravotnického operačního střediska ZZS PK Víti Sladkého, který je jednak skvěle napsaný a také velmi výstižný.

Taktické cvičení součinnosti složek IZS

     Autobus na boku v ostré zatáčce nad strží, křik figurantů, dvě desítky zraněných. Všude plno hasičů, zdravotnických záchranářů a policistů. A také rozhodčích. Tak probíhalo velké taktické cvičení všech složek IZS s názvem Dopravní nehoda autobusu v nepřístupném terénu.
     K základním cílům tohoto taktického cvičení patřil nácvik součinnosti mezi jednotlivými složkami IZS, procvičení vyprošťování zraněných ve špatně přístupném terénu, ověření třídění raněných osob metodou Start, koordinace zásahu při větším počtu zasahujících složek či retriage raněných a poskytnutí přednemocniční neodkladné péče většímu počtu postižených.

     Cvičení se zúčastnila více než desítka policistů, třicet zdravotnických záchranářů (lékařů, záchranářů a řidičů), kteří na místo zamířili se čtrnácti sanitními vozidly a zhruba šedesát hasičů z několika jednotek. '
     Jako první na místo dorazili společně s hasiči zdravotničtí záchranáři z nedalekých Kralovic, jejichž výjezdové skupiny RV a RZP se okamžitě ujaly prvotního třídění zraněných. Zanedlouho se na místě objevil také inspektor provozu Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.
     Pak už k nehodě najížděla jedna sanitka za druhou, včetně speciálních vozidel pro hromadné postižení osob. Zdravotničtí záchranáři si postupně přebírali raněné, které z trosek autobusu vyprostili hasiči. Jednalo se o deset těžce, osm středně těžce a pět lehce zraněných osob. Sedm lidí vyvázlo bez zranění. 

     Na místě pracovala také více než desítka rozhodčích, kteří dokumentovali a posléze zhodnotí použité postupy během HPO. Zcela poprvé v rámci tak velkého cvičení proběhla evakuace Zdravotnického operačního střediska ZZS PK, která prověřila schopnost přesunu operátorů tísňové linky 155 do záložního prostoru v nedalekém objektu HZS.
     I tuto část cvičení záchranáři zvládli na jedničku, včetně reálného přesměrování tísňové linky při zároveň extrémním počtu telefonických i radiových relací během cvičení.

     „V posledních letech i v našem kraji proběhlo několik událostí s hromadným postižením osob,“ říká ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička. „Řešili jsme několik vlakových nehod, únik jedovaté látky v průmyslovém objektu, velké dopravní nehody, požár ubytovny, ale také pád vrtulníku na okraj zástavby. Souhra všech složek IZS je v těchto případech klíčová a mnohdy zásadním způsobem ovlivní počty přeživších. Čím častěji probíhají cvičení podobná tomu dnešnímu, tím jsou samozřejmě záchranáři na nenadálé situace lépe připravení. Ne nadarmo se říká těžko na cvičišti, lehko na bojišti“, dodává doktor Hrdlička.

     Simulovaná havárie autobusu u Plas i přesun tzv. dispečinku zdravotnických záchranářů ukázaly, že jsou všechny složky IZS v našem kraji na podobné události dobře připraveny.

                                                                        Text a foto z místa: Vítězslav Sladký