"Dobrý den do redakce,
před asi deseti dny jste psali o střelbě na čerpací stanici, kde kradli dva Poláci. My máme krámek v centru Plzně a chtěla bych Vám napsat, že se jmenují Kryzstof K. a Sidola J., a bohužel dnes se u nás už zase pokusili o krádež. Chodí sem jak chtějí a berou si co chtějí. Jsou krádežemi po Plzni dost známí, tak proč s tím policie nic neudělá?
Díky za odpověď"
Bohužel můžeme potvrdit, že podle našich informací tito dva muži či jeden z nich, kradli také:
4.10. Billa, Plasská
16.10. Albert, Gerská
25.10. Tesco, Rokycanská
27.10. Lidl, Gerská
12.11. Penny Lidická
14. 11. Tesco Americká
17. 11. Lidl Gerská
19.11. Benzina Rokycanská
27.11. Albert Plaza
Tito dva výtečníci samozřejmě nejsou jediní, kdo se opakovanými krádežemi v dnešní době živí. Majitelé menších prodejen si opakovaně stěžují, že drobní zlodějíčci jsou čím dál drzejší a chodí čím dál častěji. Podle prodavačů či majitelů obchodů jde nejčastěji o cizince, kteří přišli o práci a v druhé řadě o bezdomovce. Chytat je prý ani nemá cenu, předáte je policii a oni se za hodinu vrátí s úsměvem a kradou znovu.
Jak to je?
Pachatelům nejčastějšího deliktu, kterým bezesporu krádež je, velmi nahrála nedávno schválená novela trestního zákona. Od roku 2002 byla trestně stíhána škoda dosahující minimálně pěti tisíc korun, do této hranice šlo o pouhý přestupek. Poslanci však nedávno schválili novelu, která nyní hranici zvýšila až na deset tisíc. Krádeže pod tuto hranici jsou přestupkem, tím se zabývají obecní či městské přestupkové komise a ty mohou pachatelům pouze udělit pokutu, nic víc.
Hrozba vězení odrazovala, pokuta už ne
Toto zvýšení hranice na deset tisíc sice ulehčilo soudům, ale také povzbudilo zloděje a nahrálo té skupině obyvatel, která si z přestupků nic nedělá, tedy bezdomovcům, narkomanům nebo lidem, kteří úředně nic nemají. Ti totiž udělenou pokutu nikdy nezaplatí a nic dalšího jim poté nehrozí.Pokuty jsou tedy těmto delikventům k smíchu. A pozor, neplatí, jak se lidé často mylně domnívají, že opakovaný přestupek se stává trestným činem, tedy, že když zloděj potřetí ukradne věc hodnoty nižší než nepatrné a bude dopaden, dopustí se již trestného činu. Opakované spáchání přestupku je totiž pouze přitěžující okolnost odůvodňující maximálně vyšší pokutu.
Pokračující trestný čin
Zákon ale také říká, že existuje i pokračující trestný čin. Pokračováním v trestném činu se rozumí takové jednání, jehož jednotlivé dílčí útoky vedené jednotným záměrem naplňují, byť i v souhrnu, skutkovou podstatu stejného trestného činu, jsou spojeny stejným nebo podobným způsobem provedení, blízkou souvislostí časovou a souvislostí v předmětu útoku. V praxi to ale není tak jednoduché, hlídka po zadržení a ztotožnění drobného zloděje musí v jeho trestní minulosti zjistit, zda nebyl v posledních letech trestán za majetkovou trestnou činnost.
Pokud nebyl pachatel trestán, kontroluje se ještě v evidenci přestupků, zda za to samé nebyl již řešen. Pokud ano a škoda v součtu již přesáhla výše deset tisíc, jde konečně již o přečin krádeže a pachatel může jít před soud. Ale pozor, opět to není tak jednoduché, nelze totiž započítat již vyřešené přestupky, neboť pokud byl přestupek vyřešen blokovou pokutou či později přestupkovou komisí, pachatel již potrestán byl a není možno ho za stejnou věc potrestat znovu.
Případ, o kterém čtenářka psala:
Střelba na čerpací stanici v Plzni
Policejní manévry uzavřely okolí Tesca na Rokycanské