Celní správa nyní zveřejnila informace ke dvěma realizacím z počátku srpna, během kterých celníci zadrželi dvě osoby ilegálně prodávající na internetu v prvním případě tabák a ve druhém výrobky ze slonoviny.
Při první akci odhalili plzeňští celníci odboru Pátrání Generálního ředitelství cel muže z Plzeňska, který si prostřednictvím internetového portálu často objednával z Německa tabákové listy. Zásilky byly mnohdy dvacetikilogramové a muž zaslaný tabák dále zpracovával a ilegálně prodával.
Kupující však zřejmě ani netušili, jakou "mňamku" si levně pořizují.
"Zakoupené tabákové listy muž doma ve sklepě řezal a prodával zájemcům, kteří se ozvali na jeho inzeráty.
Při závěrečné realizaci celníci zajistili dvě dvacetikilogramové zásilky tabákových listů a zadrželi jednu osobu. V tabákových listech pak byli nalezeni živí červi a v řezaném tabáku byla plíseň.
Při dalších prohlídkách pak celníci objevili zbytky tabákových listů, 8 kilogramů řezaného tabáku, tři řezačky na tabák a další důkazní materiály.
V rámci trestního řízení byl zadokumentován dovoz 1 337 kilogramů tabáku, daňový únik tak byl předběžně vyčíslen na 4 000 000 korun a tímto nelegálním obchodem si muž mohl přijít až na jeden milion korun," popsala první akci tisková mluvčí Generálního ředitelství cel s tím, že muž je prověřován na svobodě.
Druhým případem se zabývali příslušníci celní správy ve Františkových Lázních, kde zjistili nelegální prodej sošek faraonů, gejš, a různých dalších orientálních motivů ze slonoviny prostřednictvím prodejního portálu Aukro.
"Nejméně od roku 2022 prodala prověřovaná osoba čtyři desítky různých předmětů ze slonoviny v celkové výši 232 000 korun. Za spáchání trestného činu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí osobě trest odnětí svobody až na tři léta," uvedla k druhému případu mluvčí celníků.
Video a foto: GŘC