Bitva cikánů s kováři, aneb nejslavnější zákrok "Černých šerifů"

Představujeme nového partnera a malá vzpomínka na skutečné dějiny privátní bezpečnosti v Plzni

29. září 2015 19:27 , aktualizace 19:27

Dnes můžeme mezi partnery KRIMI-PLZEŇ uvítat někoho, kdo bezesporu tvoří dějiny porevoluční privátní bezpečnosti v Plzni.

Než ale vysvětlíme, proč řadíme TUEBOR k těm opravdu nejstarším bezpečnostním službám, dovolte abychom zavzpomínali na konec osmdesátých let v Plzni.


První porevoluční vánoce v roce 1989 byly přelomové, protože se vstupovalo do roku, kdy vše bude jinak. Začal doslova boom prakticky všeho a ze západu k nám dorazil i trend privátní bezpečnosti. V plzeňských ulicích se objevili skuteční „Černí šerifové“, muži s masivními odznaky s nápisem "Honor et Justitia" na prsou a revolvery 38 v nízko posazených pouzdrech.

Byli to strážci firmy "Černý šerif - Carl Wiedmeier", nejznámější bezpečnostní služby, patřící mnichovskému právníkovi a mimo jiné i šéfovi ostrahy olympijského městečka v Mnichově.

Abyste plně pochopili, jak Černé šerify tenkrát lidé vnímali, musíte se na Plzeň podívat tehdejšíma očima. Všude komunistická šeď, teprve se začínaly vyskytovat první řvavé „západní“ reklamy a my všichni se teprve učili „kapitalisticky“ žít.

Policie, nástupce neoblíbené Veřejné bezpečnosti, byla vnímána jako „mlátičky z Národní třídy“, neměla pořádnou oporu v zákonech a novopečení politici se houfně předháněli v omezování jejich pravomocí, jen aby ukázali svoji demokratizaci. Policisté v té době měli obrovské problémy zvládat raketový nárůst kriminality a oproti novopečeným zbohatlíkům vyjížděli ven ve starých žigulících, ladách a občas výjimečně i v nových favoritech a oblečeni v nepohodlných, zelených, tesilových sakách s rudými výložkami.

Právě v této, pro policii těžké době, vstoupili do hry „Černí šerifové“. I když by se slušelo spíše napsat, že přijeli, protože k případům vyjížděli výhradně ve velkých, černých mercedesech, oblečeni v perfektních celočerných uniformách, kožených bundách a vyzbrojeni nejen revolvery, ale i brokovnicemi - pumpami.

Stejně tak pravomoce byly rozporuplné a značně nepřehledné. Jako soukromá bezpečnostní služba neměli samozřejmě šerifové pravomoce žádné, jenže Carl Wiedmeier podepsal smlouvy s většinou měst včetně Plzně a tak se „Černí šerifové“ stali předchůdci dnešní Městské policie.

Pracovat u šerifů byla obrovská čest, vybíralo se ze stovek uchazečů a šerifové platově policisty bohatě předháněli.

Často se také stávalo, že konflikt, který policie nezvládala sama řešit, přijeli rázně ukončit až šerifové, mimo jiné na to byli i pořádně vyzbrojeni, protože na rozdíl od komických, asi čtyřiceticentimetrových obušků policie, lidově nazývaných VUML (Vulkanizovaných Učitelů Marxismu Leninismu), byli šerifové vyzbrojeni téměř metrovými, duralovými distančními tyčemi.

Slavná bitva kovářů s cikány

Do podvědomí plzeňáků se „Černí šerifové“ ale bezesporu zapsali bitvou na náměstí Republiky. Ani pamětníci si dnes již nepamatují, co se tenkrát na náměstí odehrávalo za kulturní akci, ale mimo jiné zde byla i ukázka historického šermu a také kovář v dobovém kostýmu, který předváděl své umění.

Velkého množství lidí využil mladý cikán (tehdy se ještě slovo Romové v Čechách nepoužívalo) a cosi ukradl ve stánku. Prodavač ale mladíka zahlédl a pokusil se ho chytit. Bohužel se se zlou potázal a další přítomný cikán prodavače fyzicky napadl. Vše rychle vyřešil výše uvedený kovář, čapl několikametrový bič a dle středověkých metod oba zloděje z náměstí prostě vypráskal.

Vše by skončilo v propadlišti dějin, kdyby tehdejší cikánský boss Šerkézi nesvolal trestnou výpravu, nenacpal více než desítku známých cikánských rváčů do dvou aut a všichni vyrazili na náměstí srovnat účty.

Na nebohého kováře nastoupili útočníci ve značné přesile, vyzbrojeni mimo jiné noži a mačetami a ošklivě muže zranili. Nikdo neví jak by tenkrát vše dopadlo, nebýt šermířů, kteří vyzbrojeni meči a jinými středověkými zbraněmi nastoupili na kovářovu obranu. Strhla se doslova středověká bitva, připomínající obranu města před zuřivými saracény.

Jistému krveprolití zabránily právě hlídky šerifů, které se do boje vrhly a po chvíli opravdu krvavé řeže společně s šermíři útok zastavily.

Brzy v Plzni začaly vznikat i ryze České bezpečnostní služby, založené mladými nadšenci a jednou z nich byl i TUEBOR General Security známého sportovce, výškového lezce, držitele 2. kyu v Karate a 1. danu v Allkamf jitsu, Dana Maie.

Stejně jako šerifové, byl i TUEBOR velmi vybíravý, zaměřoval se na sportovce, veterány policie a armády a brzy k němu začali přecházet i bývalí černí šerifové, stejně jako přišel i autor tohoto článku.


Foto: Z té doby se bohužel zachovalo velmi málo fotografií, pokud nějaké máte, rádi je k článku přiřadíme.


Pokračování v dalších dnech