O podvodech páchaných takzvanými falešnými bankéři nebo investičními poradci informujeme velice často, bohužel ale přes veškerá varování stále mnoho lidí na tento opakovaný podvod naletí a přijde o veškeré úspory, ne-li i o další finance.
Zde jsou další dva takové případy z poslední doby.
V únoru telefonicky kontaktoval jednapadesátiletého muže pachatel dosud neznámé totožnosti a opět rozehrál starou známou hru na pracovníka banky.
"Neznámý volající jednapadesátiletému muži sdělil, že jeho bankovní účet byl napaden hackerem z ciziny a je potřeba podniknout určité kroky k tomu, aby byly zachráněny finanční prostředky na účtu. Dle pokynů si měl jednapadesátiletý muž nainstalovat do svého mobilního telefonu aplikaci, přes kterou po dalších krocích získal pachatel přístup do jeho internetového bankovnictví pomocí kterého provedl několik převodů finančních prostředků na jiný bankovní účet, a to samozřejmě bez svolení jednapadesátiletého muže," popsal nám mluvčí policie.
Poškozený muž až po návštěvě pobočky své banky zjistil, že mu z účtu byly odčerpány finanční prostředky a vše oznámil na policii s tím, že mu byla způsobena škoda přibližně 130 tisíc korun.
Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací. V případě prokázání viny hrozí pachateli trest odnětí svobody až na pět let.
K podobnému případu došlo i v pátek 1. března, kdy žena dosud neznámé totožnosti telefonicky kontaktovala sedmdesátiletého muže ze Sokolovska.
"Žena muži nabídla možnost výběru profitu investovaných peněz ve výši přibližně šest tisíc dolarů na jedné z platforem. Muže tato nabídka zaujala a do počítače si následně nainstaloval software pro vzdálenou správu či pomoc, díky kterému je možné jeho počítač ovládat ze vzdáleného zařízení.
Poté měl sedmdesátiletému muži zavolat dosud neznámý muž, kterému sdělil kód, díky kterému se dostal do jeho počítače. Následně se měl sám poškozený muž přihlásit do internetového bankovnictví. Neznámý muž poté využil nepozornosti a pomocí vzdáleného přístupu zadal několik plateb v bankovnictví sedmdesátiletého muže, který spravuje i účty několika společností a fyzických osob. Prostředky z těchto účtů přeposlal na bankovní účet poškozeného, ze kterého je měl poté odeslat na další účet," popsal podvodníkův útok tiskový mluvčí policie a pokračoval: "Dále si měl neznámý muž vymyslet historku o aktualizaci platebních údajů, čímž od sedmdesátiletého muže vylákal informace k platební kartě, kterou využil k několika platbám u dvou společností. Sedmdesátiletému muži a dalším osobám či společnostem, kterým spravoval bankovní účty, tak vznikla škoda přibližně 205 tisíc korun."
I tímto případem se usilovně zabývají kriminalisté, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a přečinu podvodu.
Opakované varování policie
V souvislosti s těmito případy policie znovu apeluje na lidi, aby byli obezřetní a chránili svoje finanční prostředky. Stačí si prostě jen pamatovat, že vaše banka vás nikdy nebude nutit:
- Převádět vaše peníze na jiné „bezpečné účty“
- Stahovat programy na vzdálený přístup
- Vkládat hotovost do vkladomatů na virtuální měny
- Předávat peníze zástupci banky někde na ulici
- Sdělovat citlivé údaje z platební karty a PIN
Jen v roce 2023 zaznamenala policie skoro 900 nahlášených případů výše uvedených podvodů. Průměrná škoda zde dosahuje takřka 300.000 Kč a nejvyšší škoda přesahuje 5.000.000 Kč.
Tyto útoky jsou zaměřeny na všechny věkové kategorie. Průměrný ročník narození oběti je 1976.
Foto ilustrační