AMNESTIE NA ZBRANĚ PRÁVĚ ZAČALA

KRIMI PLZEŇ vyzpovídala prvního majitele zbraní, který přišel své miláčky odevzdat na amnestii

1. července 2014 11:01 , aktualizace 11:01

Zbraně

Je 1. července a tento den čekali všichni sběratelé zbraní nebo třeba osoby, kterým doma po zemřelém dědečkovi zůstala stará flinta. Začala takzvaná amnestie na nelegálně držené zbraně, přesněji řečeno „Zánik trestnosti nedovoleného ozbrojování“. Hlavním cílem tohoto opatření je bez postihu snížit počet nelegálně držených zbraní mezi lidmi. Majitelé nelegálně držených zbraní mají totiž možnost získat bez postihu všechny potřebné doklady ke své zbrani a nebo se jí prostě jen legálně zbavit.

První kdo přišel odevzdat své zbraně byl 22letý Jirka z Plzeňska, který přinesl své tři krásné lovecké pušky. Jde evidentně o zbraně zpozůstalosti a my se Jirky zeptali, co ho vedlo kodevzdání zbraní. Zeptali jsme se ho také na to, jak celé odevzdávání probíhalo.

„Četl jsem u vás vKRIMI PLZEŇ, že mohu zbraně odevzdat a policie mi je pak vrátí a já je budu mít legálně. Mohu je pak prodat nebo si je nechat.“ popisuje nám Jirka. „Zkontroloval jsem že jsou vybité, zabalil je a jel jsem na oddělení zbraní kLuně. U okénka se mě ujal policista, byl milý a příjemný a vysvětlil mi co mám dělat i co ze zbraněmi bude dál. Prý jdou na nějaké testy, zda nejsou kradené nebo snimi nespáchali nějakou trestnou činnost. Dostal jsem písemné potvrzení a pak mě vyrozumí, že si pro ně mohu přijít.“ doplňuje ještě. Je na něm vidět, že se těší až si znich legálně zastřílí na nějaké střelnici.

KRIMI PLZEŇ RADÍ, JAK POSTUPOVAT, POKUD I VY MÁTE DOMA ZBRAŇ NA ČERNO

  • Máte doma takovou zbraň? Zabalte ji tak, aby nebylo vidět že jde o zbraň a ve vybitém stavu ji přinesete na kontaktní místo odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál a adrese U Borského parku 20.
  • Policisté ji od Vás převezmou a nebudou se ptát na její původ. Vy dostanete „Potvrzení o převzetí zbraně do úschovy“.
  • Vaše zbraň bude podrobena balistické expertize k vyloučení podezření, že s touto zbraní byl spáchán trestný čin nebo přestupek. Zkoumá se také, je-li vůbec funkční, zda zbraň nebyla odcizena nebo jestli ji někdo nehledá. Budou-li výsledky šetření negativní budete považován za vlastníka.
  • Máte lhůtu 2 měsíců ode dne odevzdání do úschovy požádat o vydání příslušných dokladů opravňujících jej k držení této zbraně nebo hlavní části zbraně (zbrojní průkaz, průkaz zbraně).
  • Po vyřízení dokladů si zaregistrovanou a tedy již legální zbraň vezmete zpět.

Názor odborníka proč zbraň odevzdat?

  • Nelegálním držením zbraně riskujete vězení a nemožnost mít zbrojní průkaz X let.
  • Zvýší se cena zbraně. Neregistrovanou zbraň od Vás koupí max osoba, která s ní půjde udělat poštu. Většinou ho ale pak chytnou a v rámci snahy o snížení trestu Vás při prvním výslechu udá, že jste mu zbraň prodal. Skončíte pak na jedné cele.
  • Ve zbrani máme uložené peníze, kdykoli ji můžete prodat, ale viz výše – jen legální.
  • Nemáte zbrojní průkaz a zbraň si chcete nechat jako památku po dědečkovi? Odevzdejte ji a řekněte to policistům, oni zařídí, že zbraň místo Vás vyzvedne licencovaný obchodník se zbraněmi a zařídí její „znehodnocení“ – lidově zavaření. Zbraň pak spadne do skupiny D a Vy si ji můžete nechat. Její výhodou je, že se s ní Vaše dítě nepostřelí a můžete si ji třeba pověsit na zeď jako ozdobu. Cena zbraně tímto nijak výjimečně neklesne. Obvykle se funkční i znehodnocené historické zbraně prodávají za stejné peníze.
  • Nemáte zbrojní průkaz a zbraň chcete prodat? Odevzdejte ji a řekněte to policistům, oni zařídí, že zbraň místo Vás vyzvedne licencovaný obchodník se zbraněmi a zařídí její prodej.