Agresivní feťák se i přes uplatněný „institut vykázání“ vrátil a policisté ho doslova tahali z postele

Institut vykázání je poměrně mladý prostředek, který ale velmi pomáhá obětem domácího násilí

30. září 2015 13:34 , aktualizace 13:34

Právo Drogy

Institut vykázání je veřejnosti asi nejvíce známý z bulvárními médii velmi sledované kauzy manžela zesnulé Ivety Bartošové, Josefa Rychtáře.


Jeden čerstvý případ z praxe:

Na obvodní oddělení Policie ČR vSušici se ve čtvrtek 24. září obrátila 24letá žena a ohlásila, že jí její osmnáctiletý přítel soustavně vyhrožuje a napadá ji.

Policisté rodinu znali a věděli, že k uvedenému jednání opravdu docházelo vždy, když byl mladík pod vlivem návykových látek. Ten se bohužel nerozpakoval ženu napadat nejen slovně, ale i fyzicky.

Z tohoto důvodu policisté mladíka z bytu vykázali a samozřejmě nadále prováděli kontrolu dodržování tohoto nařízení.

Vneděli 27. září však policisté mladíka nalezli uvnitř obydlí a to dokonce úhledně zamaskovaného vúložném prostoru postele.

Policisté muže rozestlali, zajistili, převezli na oddělení a po provedení potřebných úkonů i s dobrou radou propustili. Rada zněla - do bytu se již nevrátit, protože případ zatím kvalifikují pouze jako přestupek, ale v případě opakování by již byl překvalifikován na přečin Maření výkonu úředního nařízení.

Institut vykázání

Vykázání dle zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky

Hlava VII zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky

§ 44


(1) Lze-li na základě zjištěných skutečností, zejména s ohledem na předcházející útoky, důvodně předpokládat, že se osoba dopustí nebezpečného útoku proti životu, zdraví anebo svobodě nebo zvlášť závažného útoku proti lidské důstojnosti, je policista oprávněn vykázat tuto osobu z bytu nebo domu společně obývaného s útokem ohroženou osobou (dále jen „společné obydlí“), jakož i z bezprostředního okolí společného obydlí. Policista je oprávněn tuto osobu vykázat i v její nepřítomnosti.


(2) Vykázání trvá po dobu 10 dnů ode dne jeho provedení. Tuto dobu nelze zkrátit ani se souhlasem ohrožené osoby. Podáním návrhu na vydání předběžného opatření podle občanského soudního řádu 12) v průběhu vykázání se doba vykázání prodlužuje do dne nabytí právní moci rozhodnutí soudu o tomto návrhu.


(3) Vykázání oznámí policista ústně vykázané i ohrožené osobě a vyhotoví potvrzení o vykázání, které jim předá proti podpisu. Součástí potvrzení o vykázání je vymezení prostoru, na který se vykázaní vztahuje, uvedení totožnosti ohrožené a vykázané osoby, poučení o právech a povinnostech vykázané osoby a adresa útvaru policie, u kterého si může vyzvednout kopii úředního záznamu o vykázání. Odmítne-li ohrožená nebo vykázaná osoba potvrzení o vykázání převzít nebo odmítne-li písemně potvrdit jeho převzetí, policista tuto skutečnost uvede v úředním záznamu.


(4) Není-li vykázaná osoba vykázání přítomna, poučení o jejích právech a povinnostech v souvislosti s vykázáním jí policista poskytne při prvním kontaktu. Je-li to možné, policista této osobě předá potvrzení o vykázání, v opačném případě ji poučí o možnosti převzít potvrzení o vykázání a kopii úředního záznamu o vykázání u příslušného útvaru policie; součástí poučení je i údaj o adrese tohoto útvaru.


(5) Nesouhlasí-li vykázaná osoba s vykázáním, může proti němu na místě podat námitky, které policista uvede v potvrzení o vykázání. Policista námitky předá bez zbytečného odkladu krajskému ředitelství příslušnému podle místa vykázání (dále jen „příslušné krajské ředitelství“). Vykázaná osoba může dále do 3 dnů ode dne převzetí potvrzení o vykázání podat příslušnému krajskému ředitelství námitky písemně. Lhůta pro podání námitek počíná běžet dnem následujícím po dni, kdy došlo k převzetí potvrzení o vykázání a je považována za dodrženou, jsou-li námitky nejpozději v její poslední den předány k poštovní přepravě nebo podány u příslušného krajského ředitelství. O tomto právu policista vykázanou osobu poučí před předáním potvrzení o vykázání.


(6) Shledá-li příslušné krajské ředitelství, že podmínky pro vykázání nebyly splněny, vykázání ukončí a o této skutečnosti vyrozumí ohroženou a vykázanou osobu bez zbytečného odkladu.