Foto

Akce s krycím názvem ADI - podvodníci vydělali miliony

Objednali jste si a zaplatili kvalitu? Bohužel vám pak přišel 3x levnější šunt z Číny!

Autor: Jana Holá 19. března 2021 12:47 , aktualizace 15:13

Podvodníci

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Plzeňští celníci společně s kriminalisty v loňském roce provedli akci s krycím názvem „ADI“, na jejímž základě byli na začátku letošního roku obviněni muž a žena, kteří pod záštitou dvou společností neoprávněně prodávali padělané nekvalitní zboží různých značek na internetu. Tímto způsobem prodala dvojice tisíce padělků a obohatila se o několik milionů. 

     "Na základě podnětů mnoha nespokojených zákazníků a odborného vyjádření zástupců majitelů ochranných známek, zahájili specialisté z oddělení odhalování celních podvodů úkony trestního řízení, při kterých vyšlo najevo, že posuzované zboží je padělané. Majitelka a zároveň i jednatelka vlastnila na Plzeňsku dvě společnosti a provozovala současně pět internetových obchodů. V nich nabízela k prodeji velké množství padělků.
     Celníci a policisté obstavili na bankovních účtech 516 593 Kč. Také provedli domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor, kde zajistili výpočetní techniku. Celkový výnos z trestné činnosti za období od roku 2019 do června 2020 prokázal výši bezmála čtyři miliony korun, k tomu téměř 20 000 kusů padělaného textilu a oděvních doplňků. Cena nabízeného zboží byla několikanásobně nižší, než je v případě originálu,"
uvedla mluvčí policistů.

Modus operandi je „dropshipping“

     Dropshipping je vlastně jednoduchý podvod na zákazníka. Internetový obchod se tváří, že prodává zboží, které ve skutečnosti ale nemá a teprve poté, co si ho u nich zákazník objedná a zaplatí, obchod sám zboží, samozřejmě daleko levněji, objedná od skutečného prodejce a ten ho poté posílá rovnou zákazníkům.
     Podle policie i v tomto případě prodej probíhal naprosto stejně. "Zákazník si na internetových stránkách objednal a následně on-line uhradil požadovanou cenu za zboží a dopravu. Pracovník internetového obchodu poté provedl objednávku na čínském internetovém prodejním serveru s adresou přímo zákazníkovi," popsala praktiky obchodů mluvčí policie.

Muž a žena z Plzeňska jsou obviněni

     Spisový materiál byl předán kriminalistům oddělení hospodářské kriminality Městského ředitelství policie Plzeň s návrhem na zahájení trestního stíhání a vyšetřovatelé zahájili trestní stíhání jak fyzických osob, tedy dvaatřicetileté ženy a čtyřiatřicetiletého muže, tak právnických osob dle § 160 odst. 1 tr. řádu, a to ze spáchání přečinu porušení práv k ochranné známce a jiným označením.
     V současné době stále probíhá vyšetřování. Trestní věc dozoruje Okresní státní zastupitelství Plzeň - město.

Foto PČR

 


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.