Foto Video

"Evakuace několika set lidí z Domu kultury Invest zahájena!"

2. díl seriálu "Jak to tenkrát vypadalo" - pojďte se s námi podívat zpět v čase do roku 1999

Autor: Karel Aleš 19. srpna 2021 18:36 , aktualizace 18:49

Hasiči Záchranáři Cvičení

     Vážení čtenáři, včera jsme Vás přenesli v čase o více než dvacet let zpět na konec letních prázdnin roku 1999, kdy plzeňské záchranné složky uspořádaly v Plzni rozsáhlé cvičení zásahu v Domě kultury Invest na Americké třídě. Dnes chceme v druhém díle pokračovat nejen přidáním další části videa z tohoto do té doby nevídaného cvičení, ale také vzpomínkami některých jeho účastníků a zamyšlením, jak moc se toho od té doby změnilo.

2. díl: "Evakuace několika set lidí z Domu kultury Invest zahájena!"


První díl tohoto seriálu naleznete zde:

"Na Americké hoří kulturák! Všechny záchranné složky okamžitě na místo!"

"Na Americké hoří kulturák! Všechny záchranné složky okamžitě na místo!"

18. 08. 2021, 19:38, aktualizace 18. 08. 2021, 21:35

1. díl seriálu "Jak to tenkrát vypadalo" - pojďte se s námi podívat zpět v čase do roku 1999

Hasiči k tomuto videu

     Toto cvičení bylo prvním velkým cvičením záchranných složek na území města Plzně. Zajímavé na tom je, že systém IZS jako takový de iure ještě neexistoval, zákon o IZS je až z roku 2000. Takže jsme v Plzni vlastně tak trochu předběhli dobu, ale jsme velmi rádi, že v kulturáku nikdy takhle velký ostrý zásah nebyl potřeba. 
     K tomu videu toho moc nemáme, snad jen to, že se samozřejmě za ty roky ansámbl hasičů hodně obměnil, ale někteří z účastníků tohoto cvičení stále slouží, například z jednoho je dnes velitel požární stanice Košutka. Na videu jsou vidět historičtější kusy techniky i tehdy nově pořízená mobilní požární technika jako CAS 24 Iveco, protiplynový automobil, žebřík AZ 52 a CAS Camiva. Poslední dva jmenované jsou i dnes v aktivní službě, Iveca jsme již před léty předali dobrovolným hasičům. Od té doby také přibyla v Plzni stanice  na Košutce a Stanice Střed, kterou na videu můžeme vidět, prošla rekonstrukcí, při které přišla kvůli nevyhovujícímu technickému stavu o historickou věž na sušení hadic. Operační středisko bylo tehdy ještě na Stanici Střed a až v roce 2002 bylo přesunuto do budovy krajského ředitelství na Borech, aby potom po asi dvanácti letech dostalo vlastní budovu vedle. 

Záchranáři doplňují

     Od roku 1999, kdy toto cvičení proběhlo, se toho na ZZS Pk změnilo opravdu hodně. Dnes již disponujeme technologiemi, které nám práci usnadňují a urychlují, zdravotní operační středisko se z okresních středisek sjednotilo na jedno krajské a v září 2013 jsme se přestěhovali do vlastního objektu novostavby na Klatovské třídě, kde je krom výjezdové základny Plzeň Bory i krajské zdravotnické operační středisko a managment ZZS Pk.
     Zásadní změny přišly ruku v ruce s novou platnou legislativou, která ovlivnila nejen činnosti ZZS v rámci složek IZS na místě mimořádné události s hromadným postižením osob, ale i pravidelnou přípravu a materiální vybavení. Byla pořízena vozidla pro řešení hromadných postižení osob, tedy čtyři vozidla Gazela a jeden Volkswagen pro přepravu osob.
     ZZS se od té doby účastnila nespočtu cvičení mimořádných událostí s ostatními složkami IZS a například 4. srpna, kdy došlo ke srážce dvou vlaků v obci Milavče, si naši záchranáři a operační středisko skvěle ověřili své dovednosti a schopnosti získané právě na těchto cvičeních.

Policisté se připojují

     Za policii zásahu v Domě kultury Invest velel nadporučík Standa Hejtmánek, který se také podílel na vzniku pořádkové jednotky a dnes si již užívá zaslouženého odpočinku. Pořádková jednotka se v Plzni postupně začala utvářet v roce 1998. U vzniku jejích tehdejších základů stál kromě nadporučíka Hejtmánka i kapitán Petr Nováček, který byl jejím prvním a dlouholetým velitelem. Plukovník Nováček u policie stále ještě slouží a dnes je náměstkem ředitele Krajského ředitelství policie Plzeň. 
     Je důležité připomenout, že pořádková jednotka není čistě represivní složkou, jak se často laická veřejnost domnívá. Má totiž na starost například i zajišťování opatření při živelných pohromách, častou její činností je i pátrání po pohřešovaných osobách, zejména pak dětech či seniorech a činnosti související s událostmi na tomto videu jsou také běžnou a častou součástí práce pořádkové jednotky. Samozřejmě ale pořádková jednotka hlavně působí a je vycvičena k zajištění opatření při shromážděních většího počtu osob, například při sportovních utkáních s bezpečnostními riziky nebo v případě hromadného narušení veřejného pořádku.
     Jako u ostatních složek IZS i Policie ČR prošla za uplynulé téměř čtvrtstoletí ohromnou změnou, dnes již je pořádková jednotka nedílnou součástí policie Plzeňského kraje a její spolupráce se složkami IZS je velice úzce provázána a nastavena, což je často prověřováno právě na společných cvičeních.

Vzpomínky účastníků

     K naší velké radosti tento článek oslovil mnoho pamětníků té doby. S dojetím se nám ozval například hasič Michal, který se cvičení účastnil jako figurant a popsal nám, že ho kolegové hasiči tehdy z kulturáku vynášeli dokonce několikrát, vždy ho vrazili do sanitky, ta ho vyklopila za rohem a on běžel zpět do zakouřeného kulturáku, protože jako zraněný či zemřelý figuroval v různých cvičných situacích.

        S úsměvnou vzpomínkou se nám ozval také jeden ze zasahujících: "Po cvičení hasiči zjistili, že jim zmizely velmi cenné kufry se zdravotnickým vybavením a samozřejmě začalo pátrání, kdo je ukradl i kdo si to odnese a škodu bude muset zaplatit. Nakonec přijeli zkroušení záchranáři, že kufry považovali za svoje, omylem je naložili do sanitky a odvezli," popsal s tím, že při cvičeních se takové věci stávají docela často.

Od dalšího účastníka tohoto cvičení nám také přišel krásný dopis:

Vážení z redakce Krimi Plzeň, 
     rád bych vám touto cestou poděkoval za velice milou vzpomínku ze cvičení na Dům kultury Invest. V roce 1999 jsem sloužil u HZS Plzeň - město jako velitel družstva na směně B. Cvičení realizovala právě naše směna, jsem zachycen na několika záběrech společně s kolegy - kamarády hasiči.
     Při cvičení jsem měl na starost průzkum budovy, konkrétně přízemí, schodiště, sál a popřípadě záchranu lidí, které bychom v těchto prostorech našli. Jednalo se o cvičení, ale naše nasazení jsme se snažili přiblížit skutečnosti. Uvnitř nebylo téměř nic vidět, nevěděli jsme, kolik lidí nám nadřízení připravili pro evakuaci a vnitřní prostor Domu kultury byl poměrně rozlehlý. Hráli jsme o čas i určitou prestiž. Nakonec jsme vyvedli a vynesli několik osob, u kterých bylo simulováno různé postižení jako nadýchání kouře, bezvědomí, úraz při opouštění budovy, a tyto osoby si od nás přebírala Zdravotnická záchranná služba Plzeň. Cvičení na Invest bylo jedno z poměrně velikých cvičení, které jsme v té době zrealizovali.
     Moc děkuji i za vzpomínku na již nežijící kolegyně a kolegy záchranáře a hasiče. Přeji vám mnoho zdaru, Martin 

Video: Jaroslav Spěváček

 



 

D.S.D. METAL plus

Požární ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.