Dýšina a okolí
Na veřejnost se proto nyní obrací starosta obce Ing. Jaroslav Egrmajer i policisté a žádají občany, aby si své nemovitosti zkontrolovali a zabezpečili. Policisté dále žádají občany aby sdělili veškeré informace, zdánlivě i banální, které by mohly vést k dopadení pachatele či pachatelů.
Policie radí
Rekreační objekty lákají zloděje zejména proto, že bývají obývány pouze sezónně a mnohdy jsou situovány na odlehlých místech. V blízkosti měst a obcí jsou zase zahrádkářské kolonie s velkým počtem chat a někteří majitelé bohužel stále nemají dostatečně zabezpečený svůj majetek. Zlodějům tak dávají příležitost ke krádeži věcí a vloupání do objektu, odkud pachatelé odnášejí především věci, které mohou dále zpeněžit, tedy například nářadí jako elektrické pily, vrtačky i brusky, zahradní nářadí, elektrické nebo motorové sekačky, starožitnosti, různé domácí elektrospotřebiče, přikrývky, potraviny, alkoholické nápoje, jízdní kola i třeba benzin v kanystrech.Majetková trestná činnost představuje každoročně v policejních statistikách nejčastěji zastoupený druh trestné činnosti. Ačkoli policisté se na toto protiprávní jednání v ohrožených oblastech více zaměřují v rámci běžného výkonu služby, provádí nepravidelné kontroly v samotných chatových oblastech a preventivně dohlíží na zajištění veřejného pořádku, nemohou být samozřejmě všude a hlavní tíha zabezpečení majetku leží pochopitelně na občanech.
Pocit bezpečí je bezpochyby pro každého z nás velmi důležitý. Jednou z věcí, jak snížit riziko, abychom se nestali terčem nezvaných návštěvníků, je prevence. Aby veřejnost získala ucelený přehled o možnostech zabezpečení svého domu, bytu, rekreační chaty či jiného objektu, byla vyvinuta mobilní aplikace „Zabezpečte se“, kterou si mohou lidé bezplatně stáhnout na Google Play nebo v App Store.
Majitelé rekreačních objektů by také měli dodržovat několik základních pravidel:
- V chatách byste neměli nechávat žádné cennosti, nejčastěji si totiž zloději vybírají elektroniku, zahradní nářadí, a podobně. Škoda, která krádeží vznikne, se pak klidně může pohybovat v řádech desítek tisíc korun.
- Chatu musíte dostatečně zabezpečit. Vše uzavřít, uzamknout, popřípadě si pořídit zabezpečovací zařízení nebo mříže do dveří i oken. I přesto se ale může stát, že objekt navštíví nezvaný host. Pokud se na místě již nenachází, je nutné okamžitě informovat policisty na bezplatné tísňové lince 158 či osobně na jakékoliv policejní služebně, nic neuklízet, aby nezničil případné stopy po pachatelích, a zbytečně se kolem chaty nepohybovat.
- Naopak v situaci, kdy na zloděje narazíte přímo při činu, nedoporučují policisté snažit se ho svépomocí zadržet. Ve snaze uprchnout z místa činu může být i „prostý“ zloděj nebezpečný, nechte ho proto odejít, zapamatujte si jeho vzhled, barvu oblečení a co nejvíce detailů, které by mohly pomoci pachatele snáze identifikovat. Policistům také pomůže určení směru útěku, informace o tom, jestli utíkal pěšky nebo měl poblíž vozidlo, a podobně.
- Majitelům rekreačních chat a chalup policisté doporučují správně se pojistit nejen proti krádeži, ale i proti požáru. V minulosti mnoho vlastníků rekreačních objektů uzavřelo pojistné smlouvy za podmínek, které dnes již neodpovídají cenové a hodnotové realitě.
- Rekreační objekt kontrolujte i v zimním období nebo požádejte jinou osobu, která bydlí v blízkosti.
- Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí jako například obrazů či starožitností.
- Evidujte si názvy věcí, výrobní čísla, pořizovací cenu a rok pořízení u elektrospotřebičů jako je televizor, rádio, video, satelit, vařič, travní sekačka, vrtačka, bruska, pila či věcí jako je jízdní kolo nebo motocykl. Při uplatnění náhrady škody po vloupání, budou po vás uvedené údaje požadovány u policie i pojišťovny.
Policisté dále připomínají, že terčem zlodějů jsou i méně často navštěvované řadové garáže na periferii měst či obcí, u nichž je také na místě důsledné zabezpečení a jejich častější kontrola.