Primátor Martin Zrzavecký: „Bezpečnost v Plzni je jedna z mých priorit“

Již několikrát jsme se s primátorem města setkali na akci související s bezpečností a tak jsme ho požádali o rozhovor k tomuto tématu

2. února 2015 01:08 , aktualizace 01:08

S novým primátorem panem Martinem Zrzaveckým jsme se poprvé potkali koncem loňského roku na vyznamenávání policistů, strážníků, hasičů a záchranářů. Během tohoto aktu nás velmi zaujala jeho řeč, která nebyla podobná obdobným, řekněme „neslaným a nemastným“ projevům jiných politiků, ale bylo z ní slyšet, že nový plzeňský primátor promluvil srdcem a skutečně si projeveného hrdinství vyznamenávaných osob váží.

Jeho slova tenkrát zněla: „Já tedy teď chci vyznamenat své lidi.“, čímž zavzpomínal na stejná slova ministra vnitra Milana Chovance, který, když ležel v plzeňské nemocnici, dožadoval se propustky, aby mohl jít podpořit policisty na velká opatření v našich ulicích.

Nedalo nám to a požádali jsme Martina Zrzaveckého o rozhovor. Přijal nás ve své kanceláři a místo původních domluvených dvaceti minut jsme se nakonec bavili skoro čtyřicet. Primátora zajímala existence našeho webu a velmi se zajímal o naše poznatky z bezpečnostní situace ve městě. Bylo vidět, že nového šéfa radnice a zároveň nejvyššího šéfa strážníků, bezpečnost našeho města opravdu velmi zajímá a ze schůzky jsme odcházeli s těmi nejlepšími pocity.


Připravili jsme si několik otázek, na které nám pan primátor ochotně odpověděl.


Sledujete vy osobně KRIMI-PLZEŇ?

Sleduji Krimi Plzeň pravidelně, a to jak na facebooku, tak na webových stránkách.


Zaslechl jsem, že se prý hodláte sám přímo podílet na vedení městské policie. Je to pravda?

Ano, to je moje nová role jako primátora města Plzně. Doposud město mělo radního, který byl určen speciálně pro městskou policii a bezpečnost. Nové vedení se rozhodlo, že oblast bezpečnosti bude v kompetenci primátora. Této oblasti se budu intenzivně věnovat, je to jedna z mých priorit.


Plánujete nějakou změnu v činnosti městské policie? Jakým směrem by se její činnost měla ubírat?

Já jsem s činností městské policie spokojený. Ale je potřeba přiznat, že veřejnost se dnes často dívá na městskou policii jako na represivní složku. To znamená, že městští strážníci jsou vnímáni především jako ti, co dávají „botičky“. Přitom jsou to primárně lidé, kteří se starají o bezpečí ostatních. Budeme se snažit ukázat městskou policii jako partnera pro každého občana. K tomu budou sloužit určité marketingové aktivity a preventivní programy, například zaměřené na děti. Jejich cílem bude ukázat strážníka městské policie jako „člověka, kterého znám, každý den potkávám a na nějž se mohu obrátit v případě těžkostí.“


Jaký vy sám máte vztah k městské policii a co si o té naší myslíte?

Já si strážníků opravdu vážím, protože vidím jejich práci, jejich dennodenní činnost na ulici. I když to tak lidé často nevnímají, je to velmi náročná práce. Navíc doba je složitá, společnost se radikalizuje, a tím spíše role městského strážníka vůbec není jednoduchá. Na ulici zvládá každý den řadu problémových okamžiků. Strážníci musí být fyzicky i psychicky dobře vybaveni, aby zvládali stresové situace.


Tím se dostáváme k bezpečnostní situaci v Plzni, jak ji vidíte vy?

Město Plzeň je na tom, co se týče bezpečnosti, velmi dobře. Ukázalo se to i při zahájení projektu Evropského hlavního města kultury. Všechny bezpečnostní složky prokázaly, že jsou na velmi profesionální úrovni. Pakliže se podíváme do statistik, tak Plzeň i celý Plzeňský kraj jsou na špičce nejbezpečnějších regionů v celé České republice.


Zeptám se přímo: Hodně lidí si stěžuje na problémy s agresivně žebrajícími partičkami v centru města, kterým se běžně říká bezdomovci. Nemyslím ale bezdomovce ve smyslu osob bez bytu, ale opravdu ty konkrétní skupinky, jako jsou u malého Tesca, na Hlavním vlakovém nádraží a na obdobných místech v centru. Co s tím?

Já to vnímám stejně jako kterýkoliv občan. Obracejí se na nás lidé a žádají okamžité řešení. Bohužel, tento problém nelze vyřešit okamžitě. Je to celospolečenský jev, který je součástí života západní civilizace. My jsme připraveni těmto lidem vycházet vstříc a poskytnout jim pomoc, k čemuž slouží různé sociální programy a služby. Ovšem na druhou stranu jsme si vědomi, že je potřeba postavit se k této problematice čelem. Je to jedna z priorit, kterou budeme řešit v rámci sestavené pracovní skupiny. Její součástí jsou zástupci městské policie, odboru bezpečnosti, sociálního odboru a samozřejmě i neziskových organizací, které se lidem bez domova věnují.


Podobné partičky obtěžují i cestují v plzeňské MHD…

Ano, to nejsou paušálně lidé bez domova, ale skupinky nepřizpůsobivých lidí, kteří nerespektují pravidla a přepravní řád plzeňské MHD. Často navíc bývají pod vlivem nějaké návykové látky. V rámci zmíněné pracovní skupiny připravujeme strategii, jak tento problém řešit. MHD je významným způsobem financována z rozpočtu města, lidé si platí jízdné a za své peníze vyžadují určitý komfort a ten je potřeba jim zajistit.


Další vyhlášené místo je Husovo náměstí a sousední dům v Husovce, kde se zase lidé bojí jiné minority, máte nápad na řešení?

My o tom problému víme, netýká se jen Husovy ulice. Máme ustavenou speciální pracovní skupinu s názvem „Plac“. Tato skupina, včetně asistentek prevence a kriminality, které byly přijaty k městské policii a speciálně ustanoveny pro tuto lokalitu, se oblasti věnuje. Jsem přesvědčen o tom, že situace se změní, až bude dokončen průtah Plzní I/27, kdy se tato lokalita stane atraktivní, přijdou sem soukromí investoři, budou rekonstruovat nemovitosti a v souvislosti s těmito změnami dojde i k minimalizaci tohoto problému.


Je nějaký problém v bezpečnostní situaci ve městě, o kterém vy víte osobně a velmi vás pálí?

Já jsem 30. prosince loňského roku objel většinu služeben městské policie a s jednotlivými strážníky jsem konzultoval situaci v obvodech. V zásadě v Plzni nemáme nějakou extrémně problémovou lokalitu. Je pravda, že většina strážníků jmenuje jako problematické lidi bez domova. Na to upřeme svoji pozornost.


Děkujeme za rozhovor


Foto:

1. Z první schůzky na radnici před vánoci

2. Z předávání nové techniky plzeňským hasičům

3. Z výše uvedeného vyznamenávání zachránců lidských životů

4. Z kontrolní obhlídky příprav na slavnostní zahájení města kultury