Dnes odpoledne došlo k těžko uvěřitelné tragédii v Janovicích na Klatovsku. Pes zde velmi těžce potrhal malého, asi šestiletého chlapce. KRIMI PLZEŇ na místo dorazila jako první, takže jsme ještě viděli letět helikoptéru LZS se zraněným dítětem na palubě. Na místě postávaly vzrušeně hovořící skupinky místních obyvatel, prostor byl obehnaný policejní páskou, stálo zde několik policejních vozů a pracovala skupina kriminalistů a techniků. Louže krve pak jasně ukazovala na místo, kde k tragédii došlo. Z hovoru občanů jsme snadno začali sestavovat příběh, který nakonec skončil tak strašně tragicky.
Zhruba v centru vsi, hned vedle kostelíku, bydlí starý muž, jehož jedinou a celoživotní zálibou je chov loveckých psů. Jak jsme sami viděli, psi byli ve standardních kotcích, opatřených mřížemi se západkami. Před kotci byla rozsáhlá zahrada, ovocný sad, vše opatřeno plotem. Tohoto starého chovatele jsme pak viděli zhrouceného a plakajícího uprostřed skupiny uniformovaných policistů. Evidentně nemohl pochopit, jak k celému neštěstí mohlo dojít.
Na místo se začaly sjíždět televizní štáby a několik dalších novinářů. Z ochotného vyprávění občanů jsme pak pochopili, že poblíž místa chovné stanice se schází omladina a jak uvedl soused: „Oni nejsou místní, pocházejí z vedlejší ubytovny pro sociálně slabší, nemají o prázdninách co dělat a ty psy mu pořád provokují.“ Překvapovalo nás, že ačkoliv se jedná o zranění dítěte, snad všichni na místě chovatele obhajovali a popisovali, že je běžné, že „Na kotce mu házejí kamení a i plechovky.“
Starší muž v zelené montérkové blůze nám popsal, že fenka německého ohaře má právě štěňata a právě ta fena si nějak otevřela kotec, vyřítila se, přeskočila plot, vrhla se do skupiny dětí a začala to nejmenší zuřivě trhat. Fenu následoval další pes, který se do útoku také připojil.
Lidé se podivovali, že hlídka policistů prý byla na místě prakticky ihned, ale že rozzuřenou fenu nedokázala od chlapce odehnat. Jeden z policistů vytáhl z pouzdra služební pistoli a jednou ranou trefil psa, ten pak bolestí ječícího chlapce, již zcela zalitého krví, konečně pustil a policisté okamžitě zahájili první pomoc.
Pomoc policistů a částečné zastavení masivního krvácení prý chlapci zachránilo život. Nyní je vše v rukách lékařů z Fakultní nemocnice v Plzni ale chlapec údajně ještě zdaleka nemá vyhráno.
Policisté si chovatele samozřejmě odvezli s sebou k podání vysvětlení, ten však před tím předvedl na požádání novinářů své psy. Otevřel kotce, na písknutí vypustil psy ven, ti se vrhli ke kameramanovi jedné z přítomných televizí a začali se mu třít o nohy a vyžadovali pohlazení. Psi nebyli nijak agresivní, byli dobře udržovaní a dokonce se na povel seřadili a způsobně se vrátili zpět do kotců.
Tento článek v žádném případě nechce předjímat rozhodnutí příslušných institucí o vině, či nevině kohokoli. Pouze popisujeme co nejpřesněji to, co jsme skutečně na místě viděli. Jisté je, že došlo k obrovské tragédii. Malé, a vzhledem ke svému věku zcela nevinné dítě, je těžce zraněno a pokud přežije, ponese si následky po celý život. Stejně tak je zničen život chovatele, ten si vše bude vyčítat po zbytek života a pravděpodobně bude hradit obrovské sumy za celé léčení.
Doplnění článku dne 28.8. ve 13,40
Jedinou dobrou zprávou v celé této události je, že chlapec je již mimo ohrožení života „Jeho stav je vážný, ale stabilizovaný,“ vyjádřila se dnes ráno Gabriela Levorová, mluvčí plzeňské fakultní nemocnice. Dle informací včera z místa utrpěl mnohačetné tržná poranění po celém těle, kdy nejvíce byly zasaženy nohy.
Oslovili jsme předsedkyni Ligy na ochranu zvířat Mg. Janu Kindlovou, která se již více než deset let zabývá mimo jiné i starostmi o osud zraněných či opuštěných psů a také spravují plzeňský Útulek pro opuštěné psy: "Je to jednoduché. Chovatel nechal dlouhodobě své psy vystavované stresu z chování nepřizpůsobivých děťátek. Měl mnoho možností, například zvýšit plot, zneprůhlednit ho plachtami nebo pravidelně chodit na policii se stížnostmi a dokladovat to Vámi uvedenými, posbíranými kameny a plechovkami od děťí. Možná by pak dítě dostalo včas na zadek a nemuselo být pokousáno. Nic neřešil, ani ochranu svých psů – i když tam byla fena se štěňaty! Tak si to „jeho majetek“ musel řešit sám a jinak než zuby to psi neumí. Kdyby byl ke svým psům zodpovědnější, byl by je v tom nenechal."
Další koho jsme se zeptali, je odborník na trestní právo (jehož totožnost je redakci známa) a zajímal nás jeho názor na to jak bude případ řešen. Ten k věci uvedl: Chovatel je samozřejmě ohrožen trestem až na dva roky za ublížení na zdraví z nedbalosti, ale to je hodně zjednodušené. Vše bude to totiž záviset na výsledcích šetření policie, která by měla na místě zajistit co nejvíce stop, protože bude rozhodovat každá maličkost. Zásadních je několik okolností a to především, jakým způsobem měl chovatel psy zajištěné, v jakých kotcích, jaké kvality a stupně zabezpečení, zabezpečení proti podhrabu, prokousání, provalení atd. Další důležitou okolností je impuls, který psa donutil k tomu, že pes vyletěl a pokousal dítě. Pakliže by dítě na psa zaútočilo klackem nebo kamenem, tak by u psa šlo o přirozenou sebeobrannou reakci. Pokud by psa někdo vydráždil a pes se bránil, byl by chovatel bez viny. Bude se zkoumat, zda chovatel porušil nějakou povinnost, která vyplývá ze zákona a je konkretizována judikaturou Nejvyššího soudu ČR. Ten judikoval, že “Majitel psa je povinen počínat si tak, aby chováním jeho psa nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a na životním prostředí. Pokud navíc majitel psa ví o tom, že s chováním jeho psa byly již v minulosti problémy, a neučiní nic pro to, aby ke škodě na zdraví jiné osoby nedošlo, bude možno jednání takového majitele psa posoudit jako trestný čin ublížení na zdraví, dojde-li po útoku psa ke zranění některé osoby.”